reklama

Ani ve třech jste Maradonu neměli šanci chytit, vzpomíná na setkání s legendou Kubík

Ve středu se fotbalová komunita ponořila do smutku. Diego Maradona, který nedávno oslavil 60. narozeniny, podlehl srdeční zástavě. Některými lidmi je považován za nejlepšího hráče historie, proslulý byl ale také svojí láskou k drogám, alkoholu a svým přátelstvím s neapolskou mafií. Pohled na argentinskou legendu přidali experti z tuzemského prostředí ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

„Jeho výjimečnost spočívala v dokonalé technice a hlavně také v tom, jak četl hru. Góly hlavně vytvářel. Dokázal vymyslet neskutečné věci a v tom byl nejlepší v dosavadní historii fotbalu,“ uvedl na CNN Prima NEWS fotbalový novinář Stanislav Hrabě, který se pracovně zúčastnil několika světových šampionátů.

V Evropě hrál Maradona poprvé v dresu slavné Barcelony, ale po pouhých dvou letech se stěhoval do Neapole, kde se stal miláčkem celého města. Podprůměrný tým se s Maradonou v sestavě vyšvihl do horních pater tabulky italské ligy a na konci sezony 1986–1987 dokonce slavil titul. To už bylo rok poté, co muž s desítkou na zádech dotáhl argentinskou reprezentaci k trofeji na mistrovství světa.

Argentinu možná trochu mohlo mrzet, že se Maradona nenarodil o něco dříve. „V roce 1978 pořádala domácí mistrovství světa, věděla, že se jí rodí skvělý technický hráč, ale tehdy mu bylo teprve 17 let. Tehdejší trenér upřednostňoval silovější typy,“ podotkl dále Hrabě. Nakonec však „La Albiceleste“ zvládli ukořistit triumf i bez nadcházející hvězdy.

Už na začátku 80. let malý velký muž pravidelně ukazoval, že na trávnících běhá nejlepší hráč od dob Brazilce Pelého. Opakovaně pak docházelo na polemiku, jestli dal fotbalu více Maradona, nebo Pelé.

Vždy byl o krok vepředu

V pozdější oficiální anketě FIFA kralovala brazilská ikona, ale mezi fanoušky zvítězil Maradona. „Byl možná spektakulárnější, Argentinci ho vyloženě milovali. Pelé měl podle mě jako fotbalista dost nedokonalostí. Vybavím si, že mnoho přímých kopů poslal do oblak. Maradona ne. Nepamatuji si, že by udělal věc, která by neměla smysl,“ dodal Hrabě.

Přímo na hřišti se s Maradonou v Itálii potkal bývalý fotbalista Luboš Kubík, když hrál v italské Fiorentině. A tak mohl zblízka pozorovat jeho nadpozemské dovednosti. „Vždy byl o krok vepředu. Přestože byl maličký a hrál jen levou nohou, dokázal skvěle předvídat. Už když přijímal balón, věděl přesně, kde má spoluhráče, kde se nachází protihráči. Byl ohromně rychlý a pomáhalo mu, že měl nízko těžiště. A jeho přímé kopy vždy našly cíl,“ zavzpomínal na Diega někdejší reprezentant.

Když Kubík s Fiorentinou přijel za Maradonovy éry do Neapole poprvé, dočkal se nezapomenutelného zážitku. „První minuty zápasu jsme neviděli na deset metrů. Fanoušci kvůli němu bouřili a byla tam taková kouřová clona, že to bylo vlastně nehratelné. Kolikrát jsme ho naháněli ve dvou ve třech lidech, a stejně jsme neměli šanci ho chytnout. Jednoznačně nejlepší fotbalista, proti kterému jsem kdy nastoupil. A nebýt jeho, nikdy by Neapol nevyhrála titul.“

Hýbal národem, jeho smrt je událostí století

Uznávaný hráčský agent Pavel Zíka dlouhou dobu žil v Argentině, a tak dokázal naplno vnímat, co pro jihoamerický stát znamená fotbalista nosící číslo 10 na zádech. „Mimořádný hráč, mimořádný člověk. Legenda, která hýbala celým argentinským národem,“ uvedl v rozhovoru po telefonu na CNN Prima NEWS Zíka.

„Měl jsem to štěstí, že jsem s rodinou strávil osm let v Argentině zrovna v době, kdy Diego zářil v Neapoli. A také jsem byl u toho, když táhl reprezentaci na mistrovství světa 1990, které pro argentinský tým skončilo ve finále. Rovněž jsem zblízka vnímal, když měl Maradona na světovém šampionátu v roce 1994 pozitivní test na doping. Celý národ plakal a doufal, že se zlaté časy opět vrátí,“ pokračoval Zíka.

Podle něj je smrt Maradony optikou argentinského národa nevídanou tragédií. „Pro lidi je to událost století. Fotbal je v Argentině modla. A Diego byl asi nejvýznamnější součástí fotbalové historie. Dovedl tým k titulu mistra světa. Pro Argentince je to silnější o to, že Maradona byl obyčejný kluk z chudinské čtvrtí z předměstí Buenos Aires. I proto byl velkým vzorem,“ zakončil Zíka.

Tagy:
Diego Maradona smrt fotbal sport SSC Neapol Stanislav Hrabě Pavel Zíka

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti

„Udělám vše pro to, aby Piráti nezakázali vanilkovou a čokoládovou zmrzlinu,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na sociální sítě a navíc lidi na točenou zmrzlinu zve. Piráti se brání, že žádnou zmrzlinu zakazovat nehodlají. Premiér navíc podle nich přebírá jejich PR, protože to byli právě oni, kteří jako první oznámili, že v rámci kampaně budou rozdávat jahodové nanuky. Mohlo by se tak zdát, že zmrzlina je zásadnějším tématem voleb než bydlení nebo důchodová reforma.

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

reklama

Domácí zpravodajství

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

reklama