Ukrajina může vyrobit jadernou bombu
Každá země s rozvinutým mírovým jaderným programem je schopná vyrobit bombu, i Česko. Na sociální síti X to konstatovala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Reagovala na informace deníku The Times, podle kterých by Ukrajina mohla svoji atomovou bombu vyrobit v řádu měsíců.
Drábová však pochybuje, že by se Kyjev k jadernému zbrojení odhodlal. „Ukrajina ratifikovala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní, jsem si jistá, že své závazky dodrží,“ napsala jaderná fyzička na sociální síti X.
ČTĚTE TAKÉ: Kuriózní záběry z bojů. Ruský obrněnec najel na minu. Provedl salto vpřed, glosovali Ukrajinci
Následně připojila své tradiční konstatování ohledně radiační situace na Ukrajině, která „zůstává normální“. Svojí poznámkou ohledně možnosti Česka vyrobit vlastní jadernou zbraň však rozproudila debatu. V komentářích se jí lidé například ptali, jak dlouho by naší zemi výroba nukleární bomby trvala. Jasnou odpověď však nedostali. „Přesně nevím, nezajímá mne to,“ odpověděla stroze Drábová.
Další z debatujících upozornili, že Ukrajina sice úmluvu podepsala a závazky se ctít mají, ale na druhou stranu Kyjev v devadesátých letech odložil jaderné zbraně mj. i výměnou za to, že Rusko uzná jeho územní celistvost. „Má být Ukrajina Mirek Dušín, i když to bude znamenat její konec?“ zaznělo na síti X.
Ukrajina chrastí jadernými zbraněmi
Ukrajina by v případě zastavení americké vojenské pomoci mohla být v řádu měsíců schopna vyrobit jednoduchou jadernou bombu podobnou té, kterou na sklonku druhé světové války svrhly Spojené státy na japonské Nagasaki. Podle deníku The Times to tvrdí dokument s armádou spojovaného think-tanku, který byl adresován ukrajinskému ministerstvu obrany.
Vzhledem k tomu, že Ukrajina nemá v době války čas na stavbu a provoz rozsáhlých zařízení pro obohacování uranu, musela by se spolehnout na plutonium získané z vyhořelých palivových tyčí z ukrajinských jaderných reaktorů, uvádí materiál. Těch má nyní v provozu devět a disponuje rovněž značnými zkušenostmi s technologiemi v oblastech jaderné energetiky.
„Hmotnost reaktorového plutonia, které má Ukrajina k dispozici, lze odhadnout na sedm tun,“ uvádí dokument. Množství materiálu postačuje pro stovky hlavic s taktickou účinností několika kilotun.
Podle autorů citovaného dokumentu by výroba plutoniové jaderné bomby byl úkol, který by Ruskem napadená země měla s pomocí své jaderné expertizy zvládnout. Uvažovaná bomba by měla desetinu síly, kterou měla plutoniová puma přezdívaná Fat Man (tlouštík), již Američané svrhli v roce 1945 na Nagasaki. Výbuch tehdy zdevastoval větší část japonského přístavního města a okamžitě zabil asi 40 tisíc obyvatel.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinský dron se slitoval nad ruským vojákem. Shodil mu vodu a instrukce, jak se vzdát