reklama

Sledujte ŽIVĚ speciál Zprávy PLUS: Politická kultura, chování na veřejnosti i uzavírání koalic

Je politická kultura v Česku na sestupu? Jak by se měli politici ve veřejném prostoru chovat? A jsou koalice podvodem na voliče, jak tvrdí prezident Miloš Zeman? Témata pro víkendovou diskusi ve Zprávách+. Sledujte velkou politickou debatu v neděli v 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

reklama

Debaty se zúčastní nezařazený poslanec za Volný blok Lubomír Volný, advokát Zdeněk Koudelka z Trikolóry, právník Ondřej dostál za Piráty a Miroslava Němcová, senátorka za ODS.

„Nechci být nezdvořilý, ale asi budu. Pokládám předvolební koalici za podvod,“ řekl prezident Miloš Zeman. Hlavě státu se nelíbí představa, kdy se na silnou stranu nabalí několik „pětiprocentních trpaslíků“, díky kterým pak zmíněná strana může vyhrát volby. „Jestliže se spojí několik trpaslíků, pak vznikne velký trpaslík, ale nikdy nevznikne obr,“ dodal prezident. I na to zavedou řeč pozvaní hosté.

Chování nezařazeného poslance Lubomíra Volného budí už delší dobu v Poslanecké sněmovně rozruch. Naposledy zopakoval jeden ze svých výstupů ve středu, kdy se opět snažil zablokovat jednání Sněmovny. Sedl si k řečnickému pultíku a zavřel oči. Museli ho pak vyvést policisté, vytrhl při tom řečnický pultík i mikrofony.

Nedlouho předtím na sebe upozornil vyvoláním bitky v dolní parlamentní komoře a nenošením roušky. Prohlásil navíc, že „Piráti do Sněmovny přinesli drogy a neuvěřitelnou aroganci bolševiků“. Osočil dokonce Piráty z toho, že chtějí zavádět gulagy. Následně je vyzval, aby si to s ním šli klidně vyřídit ven.

Stane se to v české politice běžnou rutinou? Nebo jde o přešlapy, které je třeba tvrdě trestat? A jak se to odrazí ve volebních preferencích?

O tom i dalších tématech v nedělním speciálu Zprávy+, který můžete sledovat v 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama

Domácí zpravodajství

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

reklama