Během války na Ukrajině se svět dostal na pokraj nukleárního konfliktu. Nebylo to ale zdaleka poprvé v historii. Za studené války se v jaderném zbrojení předháněly Spojené státy se Sovětským svazem. Přesně před 69 lety – 1. března 1954 – provedly USA největší nukleární test v dějinách země. Tehdy se hraní s radioaktivitou pořádně vymklo kontrole.
Vůbec nejsilnější atomovou bombu v historii vyzkoušeli Sověti v roce 1961. Jednalo se o proslulou Car-bombu, jejíž mocný výbuch donutil rivaly USA a Sovětský svaz zasednout k jednacímu stolu a vydat se na cestu jaderného odzbrojování.
Američané svoji nejsilnější termonukleární zbraň otestovali už o sedm let dříve. Operace dostala název Castle Bravo. Žádným „bravo“ ale svět po zpackaném testu Washington neodměnil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: USA varují. Čína volá po míru, za zády ale balí zbraně pro Rusko. Pošle prý drony a děla
Pohroma na ostrovech
Jindy nebesky klidný kout Tichého oceánu probudila 1. března 1954 gigantická exploze. Atol Bikini, který je součástí Marshallových ostrovů, tehdy prakticky zmizel z mapy. Američané na něm totiž odpálili dosud nejsilnější jadernou bombu.
Historici považují tento odpal termonukleární zbraně za mimořádně kontroverzní. USA totiž udělaly při plánování testu hned několik – a to i vědomých – chyb.
První byla spojená s velikostí výbuchu. Američané chybně odhadli sérii reakcí, ke kterým po výbuchu bomby dojde. Konečná exploze o síle 15 megatun TNT byla tak dokonce třikrát větší, než se plánovalo. Bomba byla zhruba 1000krát silnější než ta, která dopadla na Hirošimu.
Druhá a vědomá chyba byla spojená s místem výbuchu. Americká Asociace pro kontrolu zbrojení upozornila, že už při plánování museli ve Washingtonu vědět, že pokud budou špatné povětrnostní podmínky, může jaderný spad ovlivnit životy lidí na přilehlých ostrovech. Toto riziko se pak znásobilo kvůli nečekané velikosti výbuchu.
Největší smůlu měli rybáři na japonské lodi Daigo Fukuryu Maru (též Lucky Dragon 5), která byla v době výbuchu poblíž. Plavidlo zasáhl radioaktivní spad, který poranil členy posádky. Jeden z mužů na následky neštěstí zemřel.
Mohla vyhubit pět milionů lidí
Smůlu měli i obyvatelé Marshallových ostrovů. Tím větší, že USA chtěly jaderný test ututlat, a proto začaly oblast evakuovat až několik dní po výbuchu. I proto byla na světě velká jaderná katastrofa. Radioaktivní záření nakonec ovlivnilo stovky až tisíce lidí a americká vláda vedla s oběťmi kompenzační procesy. Některým poškozeným po tragédii slezly vlasy nebo nehty.
Jaderný výbuch na atolu Bikini v roce 1954 Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Američané na stejném místě otestovali jadernou bombu i v roce 1946. Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Výbuch cvičné atomové bomby Baker, kterou svrhly Spojené státy po druhé světové válce do oblasti atolu Bikini. Zdroj: Profimedia.cz
Vizualizace jaderného výbuchu Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Web National Geographic napsal, že kdyby se operace Castle Bravo provedla například nad New Yorkem, mohlo by zemřít až pět milionů lidí. Ohnivá koule by při takové explozi byla široká přes tři kilometry.
Největší americký test jaderné bomby se dočkal mezinárodního odsouzení. Přesto trvalo ještě pár let, než mocnosti během studené války upustily od jaderných testů. Během války na Ukrajině se ale svět k jaderným hrozbám vrátil.