![](https://cdn.administrace.tv/2024/07/31/medium_169/d657284161b7cfd9ad32bb631f5749f6.jpg)
Nadpoloviční podíl českých firem na dostavbě jaderných elektráren je v ohrožení
Dostavba dvou nových jaderných bloků elektrárny Dukovany je nejdražší zakázkou v historii Česka. Její součástí byl i slib, že bloky postaví z 60 procent české firmy. Slib, který, jak se nyní ukazuje, bude velmi komplikované dodržet. Ministerstvo průmyslu tvrdí, že minulá vláda tendr špatně připravila, závazek o podílu českých firem totiž v podmínkách chybí. Podle informací CNN Prima NEWS není – i kvůli obrovskému tlaku korejské strany na cenu – vůbec jisté, zda se nakonec podaří deklarovaný nadpoloviční podíl tuzemských firem na zakázce dodržet.
Za výstavbu dvou jaderných bloků utratí stát stovky miliard korun. Česku by to mělo zajistit levnější elektřinu. Loni vláda vybrala vítěze tendru – jihokorejskou společnost KHNP. „Preferovaný dodavatel indikoval zhruba 60procentní zapojení českého průmyslu,“ uvedl v polovině loňského roku tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (nestraník za STAN).
ČTĚTE TAKÉ: Zrušení Green Dealu? Babiš dostal rozum, řekl Turek. Výkřik bez obsahu, míní Niedermayer
Jenže právě tento slib, jak se nyní ukazuje, bude velmi komplikované dodržet. Současný kabinet tvrdí, že jde o zásadní chybu minulé vlády. Minulý kabinet se ale brání s tím, že tendr sice připravoval, ale dotáhnout jej měla současná vláda, a to včetně podmínky o zapojení českých firem.
„Velká škoda je, že když předchozí vláda tendr nastavovala, tak možná některé parametry měla dát součástí soutěže. Naše situace je dnes mnohem komplikovanější, ale to neznamená, že se nebudeme prát o to, abychom české firmy do projektu maximálně dostaly,“ řekl doslova současný ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Předchozí vláda ale podle Karla Havlíčka (ANO) v ničem nepochybila. „Celý tendr jsme připravili včetně toho, že v zadávací dokumentaci bylo, že z 60 procent se stavby bude účastnit tuzemský průmysl. Nicméně nová vláda to měla dát do právní podoby,“ sdělil exministr průmyslu.
Podle místopředsedkyně Pirátů Hany Hajnové tam ale tato podmínka být nemohla. „Abychom nenarušovali hospodářskou soutěž mezi členskými státy, tak tam tato podmínka, tedy kvorum zapojení českých firem, nemohla být dána, protože by mohlo být diskriminační a ohrozilo by to celý tendr,“ řekla Hajnová.
Korejci tlačí na cenu
„Splnit podíl českých firem bude i kvůli obrovskému tlaku korejské strany na cenu velmi komplikované. Intenzivně se to teď řeší,“ sdělil CNN Prima NEWS jistý poslanec vládní koalice, který si však nepřál být jmenován.
Stamiliardy vynaložené na stavbu jaderných bloků by podle opozice měly zůstat z větší části v Česku. „V každém případě je chyba, že to v podmínkách není od začátku. Je to obrovská zakázka,“ řekl místopředseda SPD Radim Fiala.
„Jednáme intenzivně každý den. Podařilo se nám Korejce dotlačit k tomu, aby představili plán lokalizace, který definuje postavení českého průmyslu,“ popsal Vlček. Vláda tvrdí, že jednání se podaří dotáhnout do úspěšného konce. V pátek kvůli tomu odjíždí do Jižní Koreje početná delegace.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Rovnost pohlaví? Luxus, který si nemůžeme dovolit, tvrdí zemědělci. Ohradil se i Výborný