

Premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS nedokázal říct, kdy by Stříž mohl skončit. Zdroj: ČTK
Premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS nedokázal říct, kdy by Stříž mohl skončit. Zdroj: ČTK
Premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS nedokázal říct, kdy by Stříž mohl skončit. Zdroj: ČTK
Po volbách odvoláme nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, sliboval v létě ještě z opozičních lavic nynější šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS). Stříž je kontroverzní kvůli minulosti u KSČ a vojenské prokuratury. Ve funkci ale zatím zůstává. Premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS jasný deadline neřekl.
Lídři pětikoalice před volbami tvrdili, že až budou u moci, odvolají nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) už ale několikrát prohlásil, že s ním spolupracovat chce. Ptali jsme se proto premiéra Petra Fialy, jak to se Střížem bude.
„Bavíme se o novém zákonu o státním zastupitelství, který by měl být poměrně rychle přijatý a který bude znamenat úpravu funkčních období. Stanovisko pana ministra spravedlnosti mi připadá v tuhle chvíli rozumné. Dokud se nedohodneme na časovém harmonogramu, jak bude vše probíhat, tak bychom neměli dělat personální rozhodnutí,“ mlžil Fiala.
V budoucnu by podle něj Stříž skončit mohl, konkrétní však předseda vlády nebyl. „Neznamená to, že se to neudělá nikdy, že se o tom nebavíme. Ale s personálními rozhodnutími musíme postupovat s nějakým systémem a v nějakém čase,“ zdůraznil šéf ODS.
Dodal, že personální rozhodování nelze dělat ihned. „Nemá to žádný jiný důvod, než že ty věci vyžadují nějaký čas a musí se připravit. Budeme se o tom bavit,“ uvedl Fiala.
Stříž se stal nejvyšším zástupcem vloni v červenci, když vláda Andreje Babiše v červenci schválila návrh tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Stříž je bývalým členem KSČ a vojenským prokurátorem.
ODS, TOP 09 i KDU-ČSL, které byly tehdy v opozici, nešetřili ostrou kritikou. „Hanebná personální politika vlády Andreje Babiše a Jana Hamáčka. Vojenských prokurátorů se báli i komunisté a lampasáci. Jeden z nich se dnes, 32 let po listopadu 1989, stal nejvyšším státním zástupcem. Po volbách ho odvoláme,“ sliboval tehdejší šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
A nebyl jediný, kdo Stříže kritizoval. Jeho odvolání slibovala z opozičních lavic i šéfka TOP 09 a nynější předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „Nejvyšším státním zástupcem se stane bývalý komunistický prokurátor Igor Stříž, který posílal do vězení za to, že někdo nechtěl sloužit socialistické vlasti. A rozhodla o tom vláda trestně stíhaného premiéra, na jehož řízení může mít státní zástupce vliv. Po volbách ho odvoláme,“ psala v červenci na Twitter
Nejvyšším státním zástupcem se stane bývalý komunistický prokurátor Igor Stříž, který posílal do vězení za to, že někdo nechtěl sloužit socialistické vlasti. A rozhodla o tom vláda trestně stíhaného premiéra, na jehož řízení může mít státní zástupce vliv.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) July 12, 2021
Po volbách ho odvoláme.
Ke Střížovi měl negativní postoj i šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. „Pro mě je naprosto neakceptovatelné, aby nejvyšším státním zástupcem, to znamená hlavou veřejné žaloby, byl člověk, který na sobě nese ten škraloup, že byl součástí vojenské prokuratury před rokem 1989. Tedy té prokuratury, které se báli i sami komunisté,“ kritizoval ve stejné době pro Radiožurnál Výborný.
Teď dává od Stříže ruce pryč, i když je jeho strana ve vládě. „Tato personálie je plně v pravomoci vlády a ministra spravedlnosti. Je tedy třeba se obrátit na vládu,“ napsal CNN Prima NEWS Výborný, který působí „jen“ jako šéf lidoveckých poslanců ve Sněmovně.
Igor Stříž nahradil v čele nejvyššího státního zastupitelství Pavla Zemana. Zdroj: Profimedia.cz
Stříž se funkce ujal poté, co skončil Pavel Zeman a navrhla ho tehdejší ministryně spravedlnosti Benešová. Stříž působí ve veřejné žalobě od roku 1986. Nejprve byl právním čekatelem, později vyšetřovatelem a prokurátorem. Od roku 1996 pracoval na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci, v letech 1997 až 2007 byl náměstkem vrchního státního zástupce. Po nástupu Pavla Zemana do funkce nejvyššího státního zástupce v roce 2011 se stal jeho náměstkem.
Rýpání, osobní útoky i trefné poznámky. Nedělní Partie s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a jeho předchůdkyní a současnou šéfkou poslanců ANO Alenou Schillerovou byla opět plná hlášek a ostrých výroků. Přečtěte si ty nejzajímavější a nejzábavnější.
Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Sledujeme on-line
V pondělí se do České republiky opět vrátí bouřky. Ty se mohou objevit i ve zbytku týdne. Ve čtvrtek také počítejme se silným větrem. Počasí bude většinou oblačné. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dvacetiletý mladík přežil srážku s osobním vlakem, když usnul v noci na neděli po cestě z taneční zábavy na kolejích ve Štítné nad Vláří na Zlínsku. Mladík utrpěl těžké zranění, srážku s vlakem ale přežil, sdělila v pondělí v tiskové zprávě policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Dcera bývalého amerického prezidenta Ivanka Trumpová se při pobytu v Krakově a Varšavě setkala s ukrajinskými rodinami v polském exilu, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ivanka na Twitteru napsala, že je vděčná za poslední dny a za to, že se mohla stát svědkem lásky, síly a odhodlání ukrajinských rodin.
Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.
Opičí neštovice se dál šíří západními zeměmi. Nákazu již potvrdily Velká Británie, Německo, Švýcarsko, Španělsko, Švédsko, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Francie, USA, Kanada či Austrálie. Jak moc je třeba se tohoto virového onemocnění obávat?
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
V babyboxu v Českých Budějovicích v neděli někdo odložil novorozeného chlapečka. Dítě bylo zabalené v ručníku a je zdravé. Dostalo jméno Jaromír Jirsa, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím sedm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 238, z toho 130 dívek a 108 chlapců.
O češtině jako noční můře letošních maturit, jsme vám už v týdnu říkali. Ukázalo se, že za nižší úspěšností maturantů při zkouškách z mateřského jazyka stojí nejen pocovidový návrat do škol, ale i náročné testy. Mnoho studentů mělo například problém i s tím pochopit zadání některých otázek.
Opouští českou společnost zájem pomáhat ukrajinským uprchlíkům? Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS chce 23 % Čechů, aby se utečenci začali na Ukrajinu vracet. Podle sociologa Jana Buriance mají Češi stále chuť lidem ohroženým boji na Ukrajině pomáhat. Zároveň si však jsou vědomi skutečnosti, že Česko není nafukovací.