Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

„Já jsem tyhle věty neříkal,“ odmítl ministr spravedlnosti Pavel Blažek předvolební proklamace některých svých kolegů, kteří před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny výměnu Igora Stříže na postu nejvyššího státního zástupce slibovali. Mezi nimi byl i Blažkův spolustraník a současný ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě. S Igorem Střížem jsem mluvil před volbami i po volbách a bude záležet, zda bude ochoten prosazovat trestní filozofii vlády,“ vysvětlil Blažek s tím, že nelze na takových pozicích lidi měnit jen tak.

Ištvánův světový rekord

„Pokud chcete někoho vyměnit, musíte mít někoho lepšího,“ uvedl Pavel Blažek s tím, že nikoho lepšího zatím nevidí. Podle něho má Igor Stříž respekt mimo jiné uvnitř struktury státních zástupců. Jeho neuvážená výměna by tak prý systém rozkolísala. „Kromě toho musí být také vládní dohoda o případném nástupci. Za mnou ještě nikdo nepřišel s tím, že by někoho navrhoval,“ dodal Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle něho bude jedním z klíčových úkolů vlády v oblasti justice prosadit novelu zákona o státním zastupitelství. V něm by měl být mimo jiné zaveden institut funkčního období státních zástupců. „Jestli to bude sedm nebo osm let, kvůli tomu na barikády nepolezu,“ upřesnil Blažek. Důležité ale podle něho je, aby státní zástupci neměli jistotu, že jsou ve svých funkcích na doživotí.

„Nikdo to nemůže mít jisté na dvacet let. Když to nemá jisté prezident, nemohou to mít jisté ani státní zástupci,“ dodal. Připomněl olomouckého vrchního státního zástupce Ištvána. „Myslím, že Ivo Ištván vytvořil světový rekord. 22 let být vrchním státním zástupcem je docela dlouho,“ řekl ministr spravedlnosti v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Státním zástupcům současný stav vyhovuje

Se zavedením funkčních období souhlasí také bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. „Ten zákon tu již mohl být. Já jsem ho už kdysi navrhovala, ale blokovali to tehdy lidé z ODS,“ řekla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle ní roli sehrál také odpor státních zástupců, kteří mají silnou lobby. „Jim to (současný stav) vyhovuje,“ vysvětlila.

Podle Pavla Blažka by zákon měl rovněž stanovit jasné důvody, za kterých lze státního zástupce odvolat. „Dnes je to tak, že v zásadě nelze odvolat vůbec nikoho,“ řekl. Nedovede si představit, že by lidé jako Lenka Bradáčová nebo Igor Stříž protestovali proti zavedení funkčního období státních zástupců. Blažek rovněž odmítl, že by takový krok byl zásahem do nezávislosti státních zástupců.

Tagy:
ministerstvo spravedlnosti Marie Benešová Partie Terezie Tománkové žalobci Pavel Blažek státní zástupci Igor Stříž Ivo Ištván

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.