reklama

Sloní rodinka, která putuje Čínou, se vrací domů. Udělala si ale zastávku

Sloní rodinka, která putuje jihozápadní Čínou, stále přitahuje mediální pozornost. Po měsících na cestě se teď vrací domů. Podle posledních zpráv se stádo zastavilo k odpočinku u malé vesničky vedle sloní rezervace.

reklama

Patnáctičlenné sloní stádo se před 17 měsíci rozhodlo svou rodnou čínskou provincii Jün-nan pořádně prozkoumat. Přes tisíc kilometrů jim ale zřejmě stačilo. Na cestě zpátky domů zastavili v rezervaci u vesnice na jihozápadě země.

Když starosta vesnice Siang-jen-čching, dvaačtyřicetiletý Ma-Ming-liang, vyrůstal, vidět slony zblízka bylo neobvyklé. Jejich počty klesaly kvůli odlesňování a lovu. Teď už je ale realita u hranic s Barmou a Laosem jiná. „Sloní populace roste díky zvýšené ochraně zvířat. Nikdo jim neubližuje. Naopak, všichni je chráníme. Ve sloních stádech je také více mláďat,“ vysvětlil.

Mediální hvězdy

Sloní toulky na krátké vzdálenosti jsou sice běžné, avšak tak dlouhou cestu nikdo nečekal. Aby se do této vesnice zvířata nedostala, místní na noc zavírají brány. „Ve vesnici jsme pěstovali hlavně obilí. Sloni ale přicházeli úrodu jíst, proto jsme začali pěstovat rostliny, které nejedí. Jako například čaj nebo kaučuk,“ řekl vesničan žijící kousek od sloní rezervace Lu-Čeng-žung.

Rodinku putující čínskou krajinou sledoval celý svět. O jejich návrat domů se snažilo 25 tisíc lidí. Evakuovat se muselo 150 tisíc obyvatel. O slony se zajímala také státní média – prezentovala je jako ukázku úspěchu komunistické strany v ochraně přírody. Čínští vědci se však domnívají, že zvířata k lidským obydlím hnala postupná ztráta jejich původního prostředí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou
Ekonomika

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama