Slovenská vláda premiéra Eduarda Hegera odsouhlasila možnost očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci COVID-19. První zásilku očkovací látky země dostala již v březnu, ale posléze byla testována ve specializovaných laboratořích. Vakcína přitom dosud nebyla schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA).
Hegerův kabinet podle zveřejněného usnesení uložil ministrovi zdravotnictví Vladimíru Lengvarskému, aby „umožnil očkování zmíněnou vakcínou do počtu 200 000 dávek“, které země už dovezla. Lengvarský už v úterý řekl, že používání Sputniku V v zemi povolí, pokud tak rozhodne většina členů kabinetu.
Vakcína, která rozvrátila zemi. Jak Sputnik V odšpuntoval vládní krizi na Slovensku?
Slovensko aktuálně prožívá kromě pandemie koronaviru ještě jednu krizi – tu na vládní úrovni. V koalici premiéra Igora Matoviče se spory vyostřily do takové míry, že hrozí její rozpad. Sám předseda vlády je pod tlakem kvůli výzvám k rezignaci. Problémy mezi stranami byly sice dlouhodobé, okamžikem, který krizi odstartoval, byl ale Matovičův nákup ruské očkovací látky Sputnik V. Kvůli neschválené vakcíně totiž neváhal obejít právě své koaliční partnery.
EMA vakcínu zatím neschválila a ani slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv k ní vzhledem k nedostatku potřebných informací nevydal stanovisko. Do země se dodávky dostaly již v březnu.
Vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík před novináři odhadl, že pětimilionové Slovensko s ohledem na zájem lidí využije všechny již dovezené dávky Sputniku V. Vakcína je dvoudávková.
Kupní smlouva umožňuje Slovensku odebrat až dva miliony dávek vakcíny Sputnik V. Bratislava se ale dříve dostala do sporu s Moskvou kvůli způsobu testování vakcíny. Slovensko následně požádalo o testování Maďarsko, které tuto očkovací látku začalo používat už letos v únoru jako první členská země EU.
Sputnik dostal na Slovensko vzpurný expremiér
Ruskou vakcínu na Slovensko dostal začátkem března tehdejší předseda vlády Igor Matovič. Učinil tak ovšem navzdory svým koaličním partnerům, kteří s dovozem nesouhlasili. Poté na Slovensku vypukla koaliční krize, při které hrozil rozpad vlády. Na krátký čas dokonce Sulíkova strana Svoboda a Solidarita z vlády odešla.
Situace se po několika týdnech urovnala. Matovič nakonec přistoupil na požadavek svých kritiků, aby na post premiéra rezignoval. Ve vládě ovšem zůstal coby ministr financí a právě dosavadního šéfa tohoto resortu, Eduarda Hegera, přesunul na post premiéra. Sulíkova strana se posléze do vlády vrátila a stejně tak se do funkcí dostali zpět i její ministři.
Výjimkou byl Matovičův straník Marek Krajčí, který v březnu rezignoval na post ministra zdravotnictví právě kvůli Sputniku V. Ministrem se v nové vládě stal již zmiňovaný Vladimír Lengvarský.