Těžké časy LGBT na Slovensku. Matovič chce zakázat duhové vlajky, má je za propagandu

Slovenský expremiér a lídr nejsilnějšího koaličního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič znovu vyvolal kontroverze. Podle svých slov by totiž podpořil návrh jednoho ze svých poslanců, aby na Slovensku byly zakázané duhové vlajky, tedy symbol LGBT komunity, na budovách veřejné správy. Zástupci komunity na Slovensku v reakci hlásí, že LGBT lidi čekají těžké roky.

Aktuální rozepře se točí kolem návrhu poslance vládního hnutí OLaNO Györgyho Gyimesiho. Ten navrhl, aby byly duhové vlajky na slovenských veřejných budovách zakázané. Symbol LGBT komunity by tak podle něj neměl viset například ani na budově parlamentu, ministerstev či samospráv ani na státních školách nebo soudech.

Velkou nevoli vyvolal také fakt, že návrh zákona Gyimesi předkládá společně s kontroverzním poslancem Tomášem Tarabou. Ten sice aktuálně figuruje jako nezařazený, ale byl zvolen na kandidátce krajně pravicových Kotlebovců.

🇸🇰 Národné zástavy na štadiónoch nie, zástavy a symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich sexuálnu orientáciu na štátnych budovách áno?

Posted by Gyimesi György on Saturday, May 28, 2022

Svůj návrh vysvětluje Gyimesi tím, že na Slovensku jsou už nyní zakázané státní vlajky jiných zemí na stadionech například při sportovních událostech, a tudíž by podle něj měly být zakázané i vlajky „propagují či popularizují sexuální menšiny“. „Osobně si myslím, že takové zástavy nemají na státních budovách jednoduše co dělat. Proto jsme s kolegou Tarabou předložili do Národní rady zákon, který by zakazoval používání těchto symbolů na státních budovách,“ uvedl Gyimesi.

V návrhu zákona stojí, že v případě umístění symbolů, které propagují jakýkoliv druh sexuální orientace, může být pachatel pokutován částkou 7 tisíc eur (zhruba 170 tisíc korun).

Premiér je proti, jeho šéf Matovič naopak pro

Návrh Gyimesiho odsoudila celá řada poslanců vládní koalice, podpořit jej odmítl i premiér Eduard Heger, Gyimesiho spolustraník. „Má to více rovin. Já tento zákon považuji za nepotřebný, a dokonce za nesprávný. Myslím si, že tento zákon způsobí větší polarizaci společnosti, což opravdu nepotřebujeme,“ řekl Heger pro slovenskou TV JOJ.

Vyzval také Gyimesiho, ať návrh stáhne. Navíc upozornil, že tímto způsobem porušil dohodu platnou mezi koaličními stranami, neboť návrh nepodal se souhlasem koaliční rady ani hnutí OLaNO.

Gyimesi ovšem podporu u některých zákonodárců našel. Zejména ji pak má u samotného předsedy hnutí OLaNO Igora Matoviče. „Zneužívat státní budovy na šíření propagandy jakékoli sexuální orientace není v souladu s veřejným zájmem. Proto návrh poslance Gyimeshio považuji za správný,“ reagoval překvapivě bývalý ministerský předseda.

Ten zároveň bagatelizuje Hegerova slova, že byla porušena koaliční pravidla, protože se podle něj opakovaně stává, že návrhy zákonů se předkládají i bez souhlasu jiných koaličních partnerů. „V tomto případě se proto opět návrh nevymyká zvyklostem v rámci koalice,“ vysvětlil Matovič, který aktuálně v kabinetu zastává post ministra financí.

Coming out v politické debatě

K zajímavé situaci došlo v nedělním vysílání diskusního pořadu V politice na televizi TA3, kterého se účastnil mimo jiné právě Gyimesi. Moderátor pořadu Richard Dírer ale přišel v košili s límečkem v duhových barvách a dokonal svůj veřejný coming out, protože se veřejně přiznal k tomu, že je gay. Diskuse si všimla i jinak satirická facebooková stránka Zomri, která s vtipem pravidelně komentuje události na Slovensku. Tentokrát však příspěvek s videem z debaty ponechala bez úprav.

Tiež celkom dobrý záver diskusie. Aj mi bolo toho Györgyho ľúto... Nie nebolo (strih Televízia TA3)

Posted by Zomri on Sunday, June 12, 2022

Gyimesiho se na konci relace tázal právě na jeho návrh zákona. „Speciálně kvůli vám jsem si vzal své gay tričko. Jaký máte s námi problém?“ tázal se na rovinu kontroverzního poslance. „Nemám s vámi žádný problém, nikdy jsem neměl. Ale říkám, že na státních budovách nemají být takové symboly,“ trval si na svém Gyimesi a tvrdil, že by byl naopak pro to, aby se stejnopohlavním párům narovnaly podmínky. Nemají totiž zatím například možnost dědit či bez problémů nahlížet do lékařské dokumentace svého partnera.

Moderátora ocenila poslankyně Jana Bittó Cigániková z koaliční SaS, která se v diskusi s Gyimesim ostře střetla, když ho osočila, že v rámci svého návrhu „udělal kšeft s fašistou“. Na mysli tím měla zmiňovaného „exkotlebovce“ Tarabu. „I díky takovým gestům můžou někteří naši spoluobčané pochopit, že lidé z queer komunity jsou celkem běžnou součástí společnosti,“ napsala na sociální sítě poslankyně.

RICHARD DÍRER JE FRAJER 🌈👏 Moderátor relácie TA3 V politike Richard Dírer nás dnes poriadne prekvapil. Nielenže si...

Posted by Janka Bittó Cigániková on Sunday, June 12, 2022

Čekají nás těžké roky, říká slovenská LGBT komunita

Redakce CNN Prima NEWS oslovila s dotazy o aktuální situaci také představitele bratislavského duhového pochodu. Ti však do vydání článku neodpověděli.

Pre LGBTI ľudí budú nasledujúce dva roky do parlamentných volieb najťažším obdobím v histórii Slovenskej republiky....

Posted by Duhovy PRIDE Bratislava on Monday, June 6, 2022

Na sociálních sítích pouze uvedli, že se v nadcházejících dvou letech, tedy zbytku volebního období, obávají omezování lidských práv. Nadcházející doba podle nich tak pro gaye a lesby bude nejtěžším obdobím v novodobé historii Slovenska.

„Každý půlrok se v parlamentu objeví návrhy na omezení jejich lidských práv a existuje i jasná většina ochotná je odhlasovat,“ varují představitelé organizace Duhový PRIDE Bratislava.

V sousedním Polsku je situace podstatně dál. Poslanci Sejmu totiž už v říjnu loňského roku odhlasovali zákaz samotných duhových pochodů, tedy průvodů na podporu LGBT komunity.

Českem mezitím rezonuje otázka, zda umožnit gayům a lesbám manželství. Téma nadnesli vládní Piráti společně s TOP 09, proti se však staví koaliční KDU-ČSL, jednotné názory pak nepanují v hnutí STAN ani v ODS.

Tagy: