Na Slovensku začnou očkovat ruskou vakcínou Sputnik V. Po úterním výroku expremiéra Igora Matoviče na sociálních sítích to ve středu oficiálně oznámil ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Ten přitom ještě v úterý tvrdil, že o zahájení vakcinace ruskou látkou nemá žádné informace. Začít by se mělo již počátkem června a vakcína bude určena lidem ve věku 18 až 60 let.
„Máme podepsané stanovisko k souhlasu s používáním a po zaplacení se vakcíny stanou naším majetkem,“ informoval Slováky na tiskové konferenci ministr zdravotnictví. Ten přitom ještě v úterý hlásil, že o začátku očkování Sputnikem nemá žádné informace, přestože je ve vládě kandidátem hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), v jehož čele stojí právě Matovič.
Vakcína, která rozvrátila zemi. Jak Sputnik V odšpuntoval vládní krizi na Slovensku?
Slovensko aktuálně prožívá kromě pandemie koronaviru ještě jednu krizi – tu na vládní úrovni. V koalici premiéra Igora Matoviče se spory vyostřily do takové míry, že hrozí její rozpad. Sám předseda vlády je pod tlakem kvůli výzvám k rezignaci. Problémy mezi stranami byly sice dlouhodobé, okamžikem, který krizi odstartoval, byl ale Matovičův nákup ruské očkovací látky Sputnik V. Kvůli neschválené vakcíně totiž neváhal obejít právě své koaliční partnery.
V úterý totiž bývalý slovenský premiér a nynější ministr financí na sociálních sítích oznámil, že očkování ruskou vakcínou bude v zemi možné již velmi brzy. „Po výborných výsledcích testů v certifikované OMCL laboratoři v Maďarsku a po tříměsíčních všemožných obstrukcích se schyluje v nejbližších dnech k začátku očkování Sputnikem V i na Slovensku,“ napsal na svůj facebookový profil Matovič.
Doplnil, že se během víkendu dohodl s ruskou stranou na tom, že očkování začne po přetestování vakcíny právě ve zmiňované laboratoři. „Těšte se vy, kteří se těšit chcete,“ zakončil Matovič.
Podle Lengvarského by se s očkováním Sputniku mělo začít již počátkem června. Vakcína by měla být určena lidem ve věku 18 až 60 let.
Dojde i na možnost výběru vakcíny
Slovenské ministerstvo zdravotnictví navíc ve středu informovalo o řadě dalších kroků, které jsou buď v plánu, či se rovnou umožní. Resort například otevřel možnost nechat se naočkovat již od 35 let, platí to však jen u vakcín od společností Pfizer/Biontech a Moderny.
PRIPRAVUJEME MOŽNOSŤ VOĽNÉHO VÝBERU VAKCÍNY 💉 Ak ste boli zaočkovaní prvou dávkou vakcíny AstraZeneca, príde vám termín...
Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Wednesday, May 12, 2021
Resort zároveň podle úterních informací připravuje možnost volného výběru vakcíny, kterou si lidé budou chtít nechat aplikovat. „Plánujeme též zapojit do očkování širší počet všeobecných lékařů pro dospělé,“ doplnil na tiskové konferenci Lengvarský.
Jeho ministerstvo přitom v úterý pozastavilo očkování vakcínou AstraZeneca. Po její aplikaci totiž na Slovensku náhle zemřela 47letá žena. Lidé, kteří již dostali první dávku této látky, by ovšem ještě měli dostat druhou dávku AstraZenecy.
Sputnik odšpuntoval koaliční krizi
Sputnik je pro Slováky velmi silným tématem posledních několika měsíců. Vakcína dodnes nemá souhlas od Evropské lékové agentury (EMA) k užití v zemích Evropské unie, ale ani to nezabránilo Matovičovi během února, kdy byl ještě slovenským premiérem, vyjednat s Rusy dodání dvou milionů dávek. První zásilka zhruba 200 tisíc vakcín dorazila do Bratislavy 1. března.
Učinil tak ovšem za zády svých koaličních partnerů, což vedlo k odšpuntování vládní krize. Menší koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS) a Za lidi totiž Matovičovi začaly hrozit odchodem, čímž by jeho vláda přišla o většinu v Národní radě jednokomorovém slovenském parlamentu. Mezi své požadavky zařadili například konec tehdejšího ministra zdravotnictví Marka Krajčího, zavrhnutí nápadu očkovat Sputnikem bez souhlasu od EMA a také rezignaci Matoviče.
Ten reagoval emotivními výlevy, kdy své koaliční kolegy hojně zkritizoval. Šéfové zmíněných stran následně dali Matovičovi ultimátum. Matovič nakonec koalici udržel, ale za cenu ústupků. Post předsedy vlády přenechal svému straníkovi a ministru financí Eduardu Hegerovi, se kterým si vyměnil křesla. Výlevy vůči svým koaličním partnerům má ovšem občas dodnes. Naposledy odmítl podpořit setrvání ministryně spravedlnosti Márie Kolíkové ze strany Za lidi ve funkci. Kolíková ovšem i přes odpor opozice na postu zůstala.