Expremiér Vladimír Mečiar je i přes řadu kontroverzí považován za zásadní osobnost slovenských dějin. Po sametové revoluci se zasadil o rozdělení Československa a v čele Slovenska následně po léta stál coby předseda vlády. V politice však už nepůsobí. Dnes jej lidé mohou vidět, jak coby téměř 80letý pán vykládá přepravky s ovocem. Vlastní totiž velké sady a podniká.
Mečiara zastihl fotograf slovenského týdeníku Plus 7 dní, jak v potravinách v Dolní Porubě, kde žije ve své honosné vile, z auta vykládá bedny s ovocem.
KOMENTÁŘ: Z mesiáše šaškem. Matovičova akce se Sputnikem byla od začátku hloupost
Slováci prodávají nevyužitou vakcínu Sputnik V zpět do Ruska, odkud ji koupili. Končí tak „slovenská epopej“, kterou v březnu odstartoval někdejší premiér Igor Matovič. Ten s Rusy dohodl nákup až 2 milionů dávek této ruské vakcíny. Tím započal koloběh chyb, které ho nakonec stály post v čele vlády. Největší omyl přitom udělal hned na začátku, tah Sputnikem totiž nikdy neměl šanci na úspěch. Do Evropy už totiž mířily miliony certifikovaných vakcín.
„Zdraví slouží,“ volal bývalý předseda slovenské vlády na fotografa. V médiích se totiž v posledních dnech spekulovalo, že dnes 79letý Mečiar trpí na zdravotní neduhy. Ty ovšem popírá a hlásí, že se mu vyhnul i koronavirus.
Na první pohled by se mohlo zdát, že Mečiar, který proslul jako autoritativní a také kontroverzní premiér, ztratil společenskou prestiž. Na „stará kolena“ ovšem nestrádá. Kromě zmíněného sídla v Dolní Porubě vlastní velké ovocné sady. Má zde především řadu úrodných jabloní. Pronikl tak do ovocnářského byznysu.
Mečiar odtrhl Slovensko, pak mu léta vládl
Mečiar byl nejvýraznější postavou na slovenské politické scéně v 90. letech. S československým a později „jen“ českým premiérem Václavem Klausem vyjednal rozdělení federace a následně Slovensko dvakrát řídil jako premiér.
Vladimír Mečiar tvrdí, že sa venuje len dvom veciam.
Posted by PLUS 7 DNÍ on Wednesday, August 11, 2021
S přelomem milénia se mu však přestalo dařit. Neuspěl v prezidentských volbách v roce 1999 a ani o pět let později. V parlamentních volbách sice dokázal uspět a získat velké množství hlasů, ale jeho odpůrci se dokázali spojit do velkých koalic, které jej odsunuly do opozice.
Postupem času Mečiar i s jeho Hnutím za demokratické Slovensko, které dlouhá léta vedl, ztratil na významu. V roce 2010 partaj vypadla z Národní rady, jednokomorového slovenského Parlamentu, a o čtyři roky byla rozpuštěna. Mečiar se do politiky pokusil ještě jednou vrátit v roce 2019, kdy byl v 77 letech jednou z hlavních tváří mimoparlamentní strany Nový Parlament. Ani tehdy neuspěl a dnes říká, že politiku už jen komentuje.
Únos prezidentova syna a vražda policisty
S osobou Mečiara je spjato i několik vážných kauz. Proslulá a dodnes tajemná je zejména ta týkající se únosu Michala Kováče mladšího v roce 1995, syna tehdejšího prezidenta Michala Kováče. Akce, při které ho násilně zavlekli do Rakouska, dodnes není objasněná. Z jejího zorganizování je podezříván tehdejší Mečiarův spojenec a bývalý ředitel Slovenské informační služby Ivan Lexa. Toho chtěl Mečiar dosadit za svého ministra pro privatizaci, ale prezident ho odmítl jmenovat.
Ruku v ruce s touto kauzou jdou i pozdější Mečiarovy amnestie. V roce 1998 totiž jako zastupující prezident udělil milost mimo jiné právě pachatelům únosu Kováče mladšího. Kauzu únosu rovněž doprovází vražda policisty Róberta Remiáše, který měl mít informace o celé věci, ale nikomu je již nestihl sdělit. I jeho vražda je dodnes nevyřešená. Dost svérázný přístup měl pak Mečiar k novinářům, které často napadal slovně, někdy i fyzicky.