Slovensko začalo o víkendu očkovat učitele proti onemocnění COVID-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. U několika pedagogů se však po podání první dávky projevily vedlejší účinky – měli horečku, bolelo je celé tělo a trpěli silnou únavou. Učitelé proto museli zůstat doma a některé školy se v pondělí neotevřely. Informoval o tom slovenský deník Nový čas.
V Bratislavě v pondělí otevřely první stupně v městských částech Staré Město a Petržalka. Problémy ale nastaly v Ružinově. Z původních devíti základních škol v pondělí přivítalo žáky pouze šest z nich. „Jedna základní škola je zavřena z důvodu výskytu onemocnění COVID-19 ještě z minulého týdne. Dvě školy jsme nemohli otevřít kvůli neočekávaným důsledkům očkování,“ řekl pro deník starosta Ružinova Martin Chren.
Jedná se o základní školy Ostredková a Borodáčova. „Udělali jsme vše, co bylo v našich silách, abychom v pondělí 15. 2. mohli školu otevřít. Učitelé ještě v pátek absolvovali PCR testy,“ informovala na webových stránkách školy ředitelka ZŠ Ostredková Erika Drgoňová s tím, že z personálních důvodů není v jejich silách zajistit jakoukoliv výuku na 1. stupni.
„Všech sedm učitelů, kteří byli na očkování, mají problémy s vedlejšími účinky, konkrétně s vysokými teplotami, bolestmi hlavy a svalů,“ potvrdil i ředitel školy Borodáčova Martin Kotyra s tím, že zatím nedokáže říct, kdy se situace vrátí do normálu. „Distanční výuka probíhá do středy, kdy by nám učitelé měli říct, jak se cítí. Je však možné, že potrvá i celý týden,“ dodal.
Reakce na vakcínu potrápila i několik pedagogů v Petržalce. Podle Marie Haláškové, mluvčí této městské části, to však nezabránilo plánovanému otevírání škol. „Ředitelé o problému věděli a dokázali vše zajistit a personálně pokrýt tak, že všech 10 základních škol otevřelo,“ sdělila.
Cesta, jak se vrátit do normálu
Vedlejší účinky po podání vakcíny od AstraZenecy hlásila třeba i 24letá učitelka Andrea Palugová. „Bylo mi dost špatně. Měla jsem horečku, zimnici a bolela mě ruka, do které mě očkovali. Doteď s ní nemohu moc hýbat,“ popsala Palugová. Později se přidala i únava.
Obtíže u ní nastaly večer po očkování, naštěstí má doma přítele, který se o ni postaral. „Jinak bych to sama nezvládla,“ doplnila pro deník s tím, že už se cítí lépe. Jelikož mají ve škole, kde učí, jarní prázdniny, nemusela řešit, zda by dokázala brzy nastoupit do práce.
Nepříjemnosti po víkendové vakcinaci zažila i košická učitelka v mateřské škole Andrea. Spolu s ředitelkou a dalšími kolegyněmi se přišly nechat očkovat v sobotu. Jak 48letá pedagožka zdůraznila, je podle ní očkování cesta, jak se vrátit zpět k normálnímu životu. Vstupovala proto do vakcinačního centra natěšená, v lidovém kroji a s úsměvem na tváři. „V den očkování jsem se cítila velmi dobře, až v noci mě začala bolet ruka v místě vpichu. Ale to je normální a asi jedna z nejčastějších věcí po očkování,“ prohlásila Andrea.
Další vedlejší účinky začala mít až o den později. „V neděli odpoledne mi teplota vyskočila na 38 stupňů Celsia. Měla jsem pocit, jako by na mě něco lezlo, ale nebylo to nic tragického. Když jsem si vzala léky, horečka klesla,“ dodala. Učitelka slovenskému deníku Čas přiznala, že stále má na místě vpichu červenou skvrnu.
Bolesti ruky, hlavy, pocit nemoci, ale i vyšší horečky podle Andrey zaznamenaly i její kolegyně. „Někteří moji přátelé už dostali druhou dávku a neměli žádné potíže. Stejně tak i moje 70letá máma půjde na druhou dávku příští týden, sama ji tam odvezu,“ je i přes problémy odhodlaná slovenská učitelka.
Informaci o tom, že po druhé dávce hlásí lidé méně vedlejších účinků, potvrdil profesor Pavel Jarčuška z Univerzitní nemocnice Louise Pasteura (UNLP) v Košicích. „O víkendu v této nemocnici vakcínou AstraZeneca naočkovali téměř 1 700 učitelů, přičemž nezaznamenali žádné vážné vedlejší účinky. V rámci testování během analýzy studie ve srovnání s první dávkou byly nežádoucí účinky hlášené po druhé dávce mírnější a hlásily se méně často,“ vysvětlil.
Mezi nejčastější příznaky pak UNLP patří:
- citlivost v místě vpichu (63,7 %)
- bolest v místě vpichu (54,2 %)
- bolest hlavy (52,6 %)
- únava (53,1 %)
- svalová bolest (44,0 %)
- malátnost (44,2 %)
- zvýšená teplota (33,6 %)
- horečka nad 38 °C (7,9 %)
- třes (31,9 %)
„Lékaři upozorňují na možné nežádoucí účinky, které školy hlásí. Jsou běžné. Musíme být na ně předpřipraveni,“ upozorňoval ministr školství Branislav Gröhling. O očkování má podle něj zájem velké množství pedagogů, a to mezi 60 až 80 procenty.
Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv na Slovensku Magdalény Jurkemikové bylo do neděle hlášeno 25 podezření na nežádoucí účinky po vakcíně AstraZeneca. Všechny úřad vyhodnotil jako nezávažné. „Nežádoucí účinky jsou očekávané a přirozené, protože jde o reakci organismu na podání cizorodé látky. Takové účinky odezní do několika dní a není nutná návštěva lékaře,“ doplnila Jurkemiková.
Vakcína od firmy AstraZeneca se podává ve dvou dávkách, mezi jejich aplikacemi by měl být odstup 28 dní. Skladuje se při teplotách dva až osm stupňů Celsia a v těchto podmínkách má roční trvanlivost. Vakcína má podle studie zveřejněné v časopise The Lancet průměrnou účinnost 70,4 procenta.