reklama

Slunce, voda, vítr. Z obnovitelných zdrojů měla Evropa loni více elektřiny než z uhlí

Nastává definitivní konec uhlí či zemního plynu při výrobě elektřiny v Evropské unii? Obnovitelné zdroje energie loni poprvé zvítězily nad těmi fosilními. A vyrobily také zhruba o polovinu více elektřiny než jádro. Vyplývá to z aktuálních údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

reklama

Nejvíce elektřiny v Evropské unii se v loňském roce vyrobilo z obnovitelných zdrojů. Je to poprvé, co se voda, vítr a slunce staly nejvýznamnějším hráčem při produkci elektrické energie v sedmadvacítce. Vyplývá to z předběžné zprávy Eurostatu, který údaje o produkci elektřiny podle jednotlivých typů zdrojů bude ještě zpřesňovat.

Zatímco obnovitelné zdroje vyrobily 1,052 milionu gigawatthodin, fosilní zdroje (tedy uhlí, zemní plyn nebo ropa) stály za produkcí přibližně o 30 tisíc gigawatthodin nižší. Jádro má „na svědomí“ necelých 700 tisíc gigawatthodin. Jen pro představu, Česko spotřebuje za rok asi 87 tisíc gigawatthodin elektřiny.

Obnovitelné Rakousko

Z dat Eurostatu je patrné, jak dramaticky se význam obnovitelných zdrojů při výrobě elektřiny v Evropské unii zvýšil. Ještě v roce 1990 vítr, slunce nebo voda vyrobily jen 303 tisíc gigawatthodin, loni to byl už více než trojnásobek. Naproti tomu důležitost fosilních zdrojů od roku 2007 prakticky setrvale klesá.

Z uhlí, zemního plynu nebo ropy vyrobila EU právě před 14 lety nejvíce elektřiny za posledních 30 let, a to bezmála 1,6 milionu gigawatthodin. Aktuální úroveň je tedy nižší o více než třetinu. Produkce elektrické energie z jádra se v posledních třech dekádách pohybovala mezi 750 a 950 tisíci gigawatthodinami s tím, že přibližně od roku 2004 je patrný klesající trend.

Největší podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny vykazuje dlouhodobě Rakousko se 75 procenty. Náš jižní soused má náskok čtyř procentních bodů před druhým Švédskem, třetí Dánsko vykazuje skoro dvoutřetinový podíl obnovitelné elektřiny.

Naopak nejméně tyto zdroje využívá Malta (8 procent), Lucembursko (9,7 procenta) a Kypr (9,8 procenta). Česká republika využívá obnovitelné zdroje zhruba ze 14 procent, a to už od roku 2014. Slovensko je v tomto směru dál a podíl má necelých 22 procent.

Uhelná derniéra

Vůbec největší pokles využití fosilních zdrojů zaznamenalo uhlí. Hnědým se dnes topí asi o 45 procent méně než v roce 2005, spotřeba černého dokonce spadla o více než polovinu. Zemní plyn se dnes v Evropské unii používá o necelou desetinu méně než před 15 lety, ropa o necelou čtvrtinu.

Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie (což je širší kategorie než výroba elektřiny) v Evropské unii dosahoval v roce 2019 necelých 20 procent. Lídrem je v tomto ohledu Švédsko, které vykazovalo více než 56procentní podíl. Data ani odhady za rok 2020 zatím nejsou k dispozici.

Naopak nejmenší podíl na energetické bilanci obnovitelné zdroje zaujímají v Lucembursku (asi 7 procent), na Maltě a v Nizozemsku (obě země přes 8 procent). Česká republika využívá obnovitelné zdroje asi ze 13 a Slovensko z necelých 17 procent.

Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
Politika

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 90 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až −2 °C, v noci klesnou až k −12 °C. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice. Sluníčka se dočkáme až začátkem nového pracovního týdne.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama