CNN Prima News obnovitelné zdroje

obnovitelné zdroje

Výpis příspěvků ke štítku „obnovitelné zdroje“

Cena tepla půjde nahoru, zdražování zásadně ovlivní uhlí. Kolik si domácnosti připlatí?

Velká část tuzemských domácností v ČR, které jsou připojeny na centrální vytápění, si v příštím roce za teplo připlatí až stovky korun měsíčně, uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Zdražovat budou především uhelné teplárny, které navýší ceny i o desítky procent. U plynových tepláren se ceny tepla změní spíš mírně, případně zůstanou stejné. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější, přičemž rozdíl se proti letošnímu roku výrazně zmenší. Mírně by mělo zdražit také teplo z biokotelen, které využívají obnovitelné zdroje.

Evropa se zavřela do zelené svěrací kazajky. Střílíme se do vlastní nohy, tvrdí ekonomové

Evropa se sevřela do zelené svěrací kazajky. Tak se k závazkům EU v oblasti energetiky vyjádřil ekonom a bývalý člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal v pořadu Svět financí s Trinity bank na CNN Prima NEWS. Mnohé investice související s udržitelností jsou podle něj v našem klimatu nevýhodné a finančně se vyplatí pouze s dotacemi. V rámci celosvětového podílu emisí by mohlo jít o střelbu do vlastní nohy, uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Síkela: Elektřina v příštím roce možná zdraží. Odběratelé si připlatí nejvýš do deseti procent

Elektřina v příštím roce českým odběratelům možná plošně zdraží, nejvýše do deseti procent. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to připustil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Věří, že případné zdražování bude mírné, nevyloučil ani variantu setrvání cen, pravděpodobnost, že se tak stane, je příliš malá. Důvodem růstu cen je převedení části poplatku na obnovitelné zdroje energie zpět na odběratele.

Bartoň: Investujme do větrníků v Německu. Energie nejsou jako dovoz banánů, řekl Vondra

Kvůli rozdílu mezi cenou elektřiny u nás a v Německu je v našem zájmu energii dovážet. Obnovitelné zdroje, do nichž investujeme, nemusí být nutně na našem území. Tak se k otázce soběstačného Česka v této problematice vyjádřil ekonom Petr Bartoň, který zavítal do pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Na možné problémy v rámci dovozu poukázal europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Výpadky či jiné komplikace by podle něj mohly ohrozit budoucí stabilitu země. Hosty pořadu byli také europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) a předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Mohlo by nás zachránit Portugalsko? Země nabízí Evropě energie, chce prodávat i Česku

Členské státy Evropské unie hledají řešení energetické krize. Představitelé Portugalska i Španělska projevili zájem dodávat elektřinu, kterou tam získávají především z obnovitelných zdrojů, dalším evropským zemím včetně Česka. Vše by záleželo na domluvě s Francií, přes kterou by bylo třeba vystavět infrastrukturu. Francie zatím spoléhá na jadernou energetiku, naopak Německo jeví o elektřinu z pyrenejských zemí čím dál větší zájem, upozornil deník The New York Times.

Sledujte ZÁZNAM: Vláda jednala o zdrojích energie či o vstupu Finska a Švédska do NATO

Návrh, aby stát v příštím roce vyplatil na dotacích podporovaným zdrojům energie 37 miliard korun, o zhruba deset miliard korun více než v posledních letech, projednávala ve středu vláda. Ministři měli na programu také návrhy na ratifikaci protokolů o přistoupení Finska a Švédska do NATO. Tiskovou konferenci po jednání kabinetu sledujte na CNN Prima NEWS nebo na webu cnn.iprima.cz.

Vodík je palivo současnosti. Natankujete si ho už letos, říká šéf strategie skupiny Orlen Unipetrol

Téma: Komerční sdělení

Uhlíková neutralita do poloviny století je často zmiňovaný cíl napříč sektory. Vynulovat dopady používání energetických zdrojů chce také petrochemická skupina ORLEN Unipetrol. A pomoci jí v tom má nejhojnější prvek v celém vesmíru – vodík. „Zákazníkům ho chceme zpřístupnit již letos,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Martin Gajdoš, ředitel strategie skupiny ORLEN Unipetrol.

Jádro a zemní plyn jako zelené investice? Evropská komise chce realizovat český návrh

Evropská komise chce zařadit jádro a zemní plyn na seznam zelených investic. Informoval o tom v sobotu list Financial Times (FT), který má chystaný návrh k dispozici. K tomuto kroku vyzývalo dlouhodobě mimo jiné Česko. Unijní exekutiva hodlá dát investorům návod, do kterých technologií se vyplatí vložit peníze. Návrh podle deníku předpokládá, že investice do jádra budou směřovat nejméně příštích dvacet let a do zemního plynu deset let.