CNN Prima News obnovitelné zdroje

obnovitelné zdroje

Výpis příspěvků ke štítku „obnovitelné zdroje“

Bartoň: Investujme do větrníků v Německu. Energie nejsou jako dovoz banánů, řekl Vondra

Kvůli rozdílu mezi cenou elektřiny u nás a v Německu je v našem zájmu energii dovážet. Obnovitelné zdroje, do nichž investujeme, nemusí být nutně na našem území. Tak se k otázce soběstačného Česka v této problematice vyjádřil ekonom Petr Bartoň, který zavítal do pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Na možné problémy v rámci dovozu poukázal europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Výpadky či jiné komplikace by podle něj mohly ohrozit budoucí stabilitu země. Hosty pořadu byli také europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) a předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Mohlo by nás zachránit Portugalsko? Země nabízí Evropě energie, chce prodávat i Česku

Členské státy Evropské unie hledají řešení energetické krize. Představitelé Portugalska i Španělska projevili zájem dodávat elektřinu, kterou tam získávají především z obnovitelných zdrojů, dalším evropským zemím včetně Česka. Vše by záleželo na domluvě s Francií, přes kterou by bylo třeba vystavět infrastrukturu. Francie zatím spoléhá na jadernou energetiku, naopak Německo jeví o elektřinu z pyrenejských zemí čím dál větší zájem, upozornil deník The New York Times.

Sledujte ZÁZNAM: Vláda jednala o zdrojích energie či o vstupu Finska a Švédska do NATO

Návrh, aby stát v příštím roce vyplatil na dotacích podporovaným zdrojům energie 37 miliard korun, o zhruba deset miliard korun více než v posledních letech, projednávala ve středu vláda. Ministři měli na programu také návrhy na ratifikaci protokolů o přistoupení Finska a Švédska do NATO. Tiskovou konferenci po jednání kabinetu sledujte na CNN Prima NEWS nebo na webu cnn.iprima.cz.

Vodík je palivo současnosti. Natankujete si ho už letos, říká šéf strategie skupiny Orlen Unipetrol

Téma: Komerční sdělení

Uhlíková neutralita do poloviny století je často zmiňovaný cíl napříč sektory. Vynulovat dopady používání energetických zdrojů chce také petrochemická skupina ORLEN Unipetrol. A pomoci jí v tom má nejhojnější prvek v celém vesmíru – vodík. „Zákazníkům ho chceme zpřístupnit již letos,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Martin Gajdoš, ředitel strategie skupiny ORLEN Unipetrol.

Jádro a zemní plyn jako zelené investice? Evropská komise chce realizovat český návrh

Evropská komise chce zařadit jádro a zemní plyn na seznam zelených investic. Informoval o tom v sobotu list Financial Times (FT), který má chystaný návrh k dispozici. K tomuto kroku vyzývalo dlouhodobě mimo jiné Česko. Unijní exekutiva hodlá dát investorům návod, do kterých technologií se vyplatí vložit peníze. Návrh podle deníku předpokládá, že investice do jádra budou směřovat nejméně příštích dvacet let a do zemního plynu deset let.

Tripartita rozhodla. Automobilky i dodavatelé mohou čerpat na mzdy z programu Antivirus

Aktualizováno

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby měli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun. V pondělí se na tom shodla tripartita. Vláda by mohla o spuštění programu jednat nejpozději 7. listopadu. Stát by zároveň mohl odpustit firmám až osm miliard korun na poplatcích za obnovitelné zdroje, podobně jako u domácností.