Podomní prodejci elektřiny nebo plynu zkouší své praktiky dál, covid necovid. Koronavirová pandemie jejich úsilí nijak neutlumila. Karanténní opatření jsou pro takzvané energošmejdy naopak dobrou příležitostí, jak se vetřít do přízně svých potenciálních obětí. Nemůžeme k vám dveřmi? Vlezeme k vám po telefonu a zkusíme vás zavázat smlouvou k účasti na energetické aukci.
Pan Martin z malé obce na Teplicku je v důchodu. Každé ráno chodí vybírat poštovní schránku, aby si mohl přečíst noviny. Nedávno mezi tiskovinami nalezl obálku s logem energetické skupiny ČEZ, a tak se domníval, že mu přišlo vyúčtování odebrané elektřiny. K jeho překvapení jej ale ČEZ informoval o ukončení smlouvy z důvodu změny dodavatele. A to na Martinovu žádost. „Vzhledem k tomu, že jsem nic nepodepsal, ani nikam neposílal, nerozuměl jsem tomu,“ svěřil se redakci CNN Prima NEWS.
Energetičtí šmejdi volají lidem domů. Nabízí nižší ceny, nezmiňují vysoké sankce
Takzvané aukce energií jsou stále problematičtější. Prodejci nabízí nižší ceny za plyn a elektřinu, často ale nezmíní vysoké sankce, které hrozí v případě, že klient chce odejít od stávajícího dodavatele. Jen za loňský rok inspektoři zkontrolovali 52 společností, které se tomuto podnikání věnují a u 49 z nich zjistili porušení zákona. Jednou z takových firem je i Platform Energy.
Když začal pátrat, manželka se mu přiznala, že před několika měsíci u jejich dveří zazvonili dva mladíci, kteří jí nabízeli velkou úsporu na účtu za elektřinu. Slíbili jí zprostředkovat výhodnějšího dodavatele, a tak je pozvala dál a vyslechla. Nakonec ji přemluvili i ke změně dodavatele plynu.
Martin ale trval na tom, že on sám s nikým nic nepodepisoval (smlouvy na odběr plynu i elektřiny jsou psané na něj), a tak začal komunikovat s ČEZ. Ten mu poslal sken plné moci, kterou obdržel od společnosti Energetické aukce. Na jejím základě měla uvedená zprostředkovatelská firma jednat Martinovým jménem. Po několikatýdenních peripetiích a mnoha telefonátech se nakonec manželům podařilo ze smlouvy vyvázat a zůstat u svého stávajícího dodavatele, a to jak elektřiny, tak plynu.
Jak se bránit energošmejdům
Podomního prodejce či telefonní nabídku zdvořile odmítněte. |
Vyžádejte si předložení identifikačního průkazu, kde je jméno, číslo a logo společnosti, kterou prodejce zastupuje. Obchodník by ho měl ukázat i bez vyzvání. |
Informujte se. Jestliže vám někdo předloží výhodnější nabídku energií, ptejte se sousedů, známých či známých svých známých, zda mají s dodavatelem zkušenosti. Reference, ať už kladné, či záporné, vám mohou ušetřit spoustu času, nervů a peněz. |
Vypovězte smlouvu do čtrnácti dnů. Když už jste se k podpisu dali zlákat, můžete ji ze zákona ve stanovené lhůtě vypovědět bez sankcí. Ale pozor, jen pokud jste ji uzavřeli distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory dodavatele, tedy po telefonu, přes internet nebo u vás doma. |
Posílení vašich práv
Ovšem ne každý dokáže jednat rychle a dostatečně asertivně, a tak ho může podobné dobrodružství vyjít až na několik tisíc korun a žádná výhodnější nabídka se zpravidla nedostaví. Přestože se varování před praktikami podomních prodejců elektřiny a plynu – takzvaných energošmejdů – objevují v médiích i spotřebitelských časopisech pravidelně, lidé na lep sedají opakovaně.
Vývoj ekonomiky v reálném čase nám ukazuje spotřeba elektřiny, říká Michl z ČNB
Český statistický úřad v pátek zveřejnil informace o stavu tuzemského hospodářství. Hrubý domácí produkt, průmyslová výroba nebo maloobchodní tržby vykázaly očekávaný pokles. Všechna uvedená data mají jednu obrovskou nevýhodu. Ukazují nám kondici ekonomiky za období leden až březen, tedy se zpožděním dvou až pěti měsíců.
Pochybní zprostředkovatelé by to ale měli mít zase o pořádný kus těžší. V poslanecké sněmovně totiž leží návrh novely energetického zákona, která má ambici trh zprostředkovatelů smluv na odběr energie svázat přísnějšími pravidly. Jeden z jejích předkladatelů, poslanec Patrik Nacher (za ANO), chce, aby se prodejci museli registrovat u Energetického regulačního úřadu, podobně jako finanční poradci musí získat registraci České národní banky.
Bez této registrace nebude možné na trhu fungovat a jakékoliv dokumenty podepsané u zprostředkovatele bez registrace nebudou platné. Registrace ale na rozdíl od finančních poradců nebude podléhat žádným zkouškám. „Registrovaný zprostředkovatel však bude mít povinnost informovat spotřebitele, že není dodavatel ani distributor energií, ale právě zprostředkovatel. Bude navíc povinen dávat přednost právům spotřebitele před vlastními zájmy. Tak už to dnes funguje třeba v advokacii,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Patrik Nacher.
Zprostředkovatelům bude hrozit patnáctimilionová pokuta
Pokud novela projde, zprostředkovatel by tak už nesměl dopustit dnes tak často vídanou situaci, kdy je spotřebitel vystaven pokutě, přičemž on sám získává provizi. „Klíčové je také ustanovení, že na činnost zprostředkovatelů energií by se měl vztahovat také zákon o ochraně spotřebitele. Jinými slovy, nově by měli získat postavení prodávajícího a podle toho se také bude hodnotit případné užití nekalých obchodních praktik, jako je klamavá reklama nebo agresivní obchodní praktiky. Nově se také nebude přihlížet k nepřiměřeným ujednáním ve smlouvách se zprostředkovateli, takže spotřebitel se snáze dovolá svých práv,“ doplnil poslanec.
V centru Jablonce hasiči evakuovali přes 40 lidí. Dělníci překopli plynové vedení
Hasiči evakuovali z finančního úřadu a okolních budov v Jablonci nad Nisou ve čtvrtek odpoledne kvůli úniku plynu 42 lidí. V Kamenné ulici bylo při výkopových pracích poškozeno plynové vedení, řekla před 15:30 krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková.
Za porušení zákonných povinností by zprostředkovatelům hrozila pokuta až do výše 15 milionů korun. Od takto vysoké sankce si Patrik Nacher slibuje, že bude dostatečnou hrozbou, aby si takzvaní energošmejdi své podvody rozmysleli. „V boji proti nim musíme být tvrdí a nesmlouvaví. Během koronavirové krize vzrostl počet telefonních kontaktů, jejichž průběh nemá se seriózní nabídkou nic společného. Věřím, že sněmovna tento návrh rychle podpoří, aby mohl platit už od začátku příštího roku,“ uzavřel Nacher.
Oslovte konkurenci sami
A jak se podvodným nabídkám a uzavíráním pochybných smluv na údajně výhodnější dodávky energií bránit? Naprosto nejúčinnější obranou je odmítnout každého, kdo vás bude do změny dodavatele energie tlačit, a aniž by po vás chtěl jakýkoli přehled o vaší spotřebě, vás bude přesvědčovat o několikatisícových úsporách.
Pokud přesto s takovým člověkem zavedete na téma dodávek elektřiny či zemního plynu hovor, chtějte po něm, aby se vám identifikoval. Pokud i v této části selžete a zprostředkovateli na návrh kývnete a svou zbrklost si uvědomíte až později, není nic ztraceno. Podle zákona můžete do 14 dnů od smlouvy odstoupit. Dokonce i když už začnete energii odebírat od nového dodavatele, pořád máte ještě dva týdny na vypovězení smlouvy.
Jestliže se ovšem úvahám o změně dodavatele budete zcela uzavírat, pak se nejspíše o žádné výhodnější nabídce nedozvíte. Proto je čas od času dobré se obrátit na konkurenci, ať sama řekne, čím si vás může získat na svou stranu. Váš stávající dodavatel následně zcela jistě zareaguje a udělá vše pro to, aby si vás udržel. I zde zkrátka platí úsloví „líná huba, holé neštěstí“.