reklama

Kovanda: Babišovo lobbování je v pořádku. Měl o něm ale veřejně informovat

Premiér Andrej Babiš osobně lobboval za českou leteckou společnost Smartwings ve Spojených státech. To je celkem běžná praxe, měl o tom ale veřejně informovat, aby nezavdal podnět ke spekulacím, uvedl ekonom Lukáš Kovanda v pořadu 360°. Zástupci hnutí ANO a vlády pozvání k diskuzi s moderátorkou Marií Bastlovou nepřijali.

reklama

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, člena Národní ekonomické rady vlády, není nic výjimečného, že premiér Babiš osobně lobboval za leteckou společnost Smartwings ve Spojených státech. Jako příklad uvedl podobné kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo jeho předchůdce Baraka Obamy a George Bushe.

K tématu

„Oni si dlouhodobě stěžovali u Světové obchodní organizace na to, že Aribus, což je konkurent Boeingu, získává jaksi nezákonné subvence zvýhodnění a vlastně svým způsobem lobbovali právě za Boeing. Nyní hrozí třeba i ČR zavedení nových cel, třeba na české víno nebo kávu, a hlavně to hrozí těm zemím, které byly zakladatelskými zeměmi Airbusu,“ řekl Kovanda.

Podle něj je to ukázka, jak administrativa USA velice silně lobbuje za jednu konkrétní firmu, což je standardní záležitostí. Rozdíl je ale v tom, že Andrej Babiš ani vláda o této skutečnosti veřejně nikoho neinformovali. „To, že to nebylo komunikováno otevřeně, je samozřejmě postup, který určitě není ideální a samozřejmě pak vrhá určité pochyby na celou tu věc a nahrává opozici ke kritice,“ komentoval ekonom.

Smartwings měly problémy ještě před koronavirovou krizí

Smarwings strategickou a ekonomicky zásadní firmou není, řekl v pořadu 360° ekonom Lukáš Kovanda. „Ale když jede německá kancléřka Angela Merkelová na podnikatelskou misi nebo zahraniční cestu, veze s sebou podnikatele a také na té zahraniční cestě lobbuje za podniky a firmy, které rozhodně nejsou strategické,“ řekl Kovanda.

Z dopisu je ale patrné, že společnost Smartwings byla ve vážných ekonomických problémech ještě před samotnou koronavirovou krizí, tudíž by nemusela mít nárok na finanční podporu z programu COVID+. Podle Kovandy však nárok na tuto podporu firma má.

Podle Martina Kupky, místopředsedy ODS, vzniká podezření, že jde o pomoc výběrovou. „Je to vážný problém, za který se vláda má postavit, ale má tak učinit naprosto veřejně. Má jasně říct, že tohle je jedna z věcí, které nám jako státu nejsou jedno,“ souhlasil Kupka.

Benešík: Pan premiér je trochu pokrytecký

Takové rozhodnutí by ale podle místopředsedy ODS mělo rozhodně zaznít z úst příslušného ministra. Tedy ministr dopravy nebo ministr průmyslu a obchodu by měli říci, „že se prostě takového subjektu zastane, byť víme, že 49 procent drží jiný než český vlastník,“ dodal Kupka.

Ondřej Benešík (za KDU-ČSL) také zastává názor, že tato akce měla být transparentní. „Mezi panem premiérem a vedením nebo některými majiteli Smartwings je naprosto otevřené přátelství,“ řekl. Pomoc dopravcům měla být podle něj paušální, a to pro všechny, kteří se vejdou do určitých podmínek. „Ne jenom pro jednoho konkrétního, kde má někdo vlivný kamarády,“ dodal Benešík.

Poslanec také navázal na to, co říkal místopředseda ODS, a to, že 49 procent vlastní jiný vlastník. „Jé téměř z padesáti procent vlastněna čínským státním investičním fondem. Jednoho z majitelů má v daňovém ráji a tady pan premiér je opravdu trochu pokrytecký, když bojuje proti daňovým rájům verbálně, ale přitom mu toto nevadí,“ doplnil Benešík.

Tagy: krize podpora Andrej Babiš Lukáš Kovanda Smartwings Martin Kupka Ondřej Benešík COVID+ lobbing

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama