Kempy podražily, Češi i tak preferují dovolenou doma. Kolik stojí noc pod stanem?

Kempy napříč republikou se po prvním týdnu letních prázdnin těší z velkého množství návštěvníků, provozovatelé pro letošní rok očekávají podobná čísla jako v „předcovidové“ sezoně. Hosté ale musí počítat s vyššími cenami než loni, některá tábořiště zdražují i o pětinu.

Přespávání v přírodě, táboráky, trempské písně, koupání, výlety do okolí. Sezóna kempování začala a letos je zase o něco živější než loni. Asociace Českého kempování hlásí nejplnější stavy na jihu Čech a Moravy. Ve zbytku republiky je v průměru obsazenost mezi 70 a 80 procenty.

„Na začátku sezóny se jezdí hodně s karavany a obytnými auty,“ uvedl provozovatel kempu Fox Dobrkovice Pavel Hess. Bohumil Starý, předseda Asociace kempů ČR, mluví o návratu stanů: „Je to romantické a hlavně stany jsou trochu jiné, než jsme měli my. Jezdí pod ně rodiče s dětmi, protože je to i pro ně zážitek.“

Drahé energie ale zvedly ceny služeb. Nedaleko Prahy vyjde jedno místo pro stan na 400 korun, za osobu se pak platí 180 korun. Smažák, tatarka a hranolky stojí necelých 200 korun.

O něco levněji je na Zlínsku. Smažený sýr tu vyjde na 150 korun. „Cena u stanů pro dvě osoby včetně auta se pohybuje kolem 400 korun, cena karavanu včetně přípojky je v hlavní sezoně 550 korun,“ popsal provozovatel kempu Bojkovice Josef Pražan.

Na 150 korun vyjde smažák i na českokrumlovsku, ale ubytování je tam ještě levnější. Návštěvník Petr uvedl, že za obytný vůz s místem a elektřinou zaplatí zhruba 390 korun, za noc a stan je to stokoruna.

Česko, nebo zahraničí?

Zájem o dovolenou u moře oproti minulým rokům stoupl, přesto podle posledního průzkumu větší část Čechů zůstane na domácí půdě. „Jelikož je v ČR tolik krásných věcí, které do konce života neprojezdíme, proč bychom jezdili ven? Já říkám, že v Čechách je líp – ve stínu lip,“ řekl jede z dotazovaných. Jiní však preferují kombinaci dvou možností: „Ideální je, když se to podaří, týden nebo dva u moře a zbytek v Čechách,“ dodal další.

Tagy:

Hlavní zprávy

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí
Rusko

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:44

Zrno: Ukrajinci dostávají dávky dopaminu. Vyhlížejí další úspěch, prestiž Rusů je ohrožena

15:07

Český ministr zahraničí předvolal ruského velvyslance

14:47

Kreml: Spojené státy po únicích z Nord Streamu zvýšily cenu LNG i jeho prodej

14:10

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.