reklama

Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Hlavní epidemiolog pražského IKEMu Petr Smejkal ostře odsoudil nedělní demonstraci proti vládním opatřením. Podle něj se jedná o nejméně vhodný typ akce a nechápe, že se jí lidé zúčastnili. „Tohle je nejrizikovější shromáždění, jaké si asi dovedeme představit. Nejen že tam je větší shluk lidí na menší ploše, kteří nemají roušky, ale ještě se tam hlasitě mluví a křičí,“ řekl CNN Prima NEWS.

reklama

„Tímhle způsobem se to šíří masivně, všechny ty konsekvence, o kterých neustále mluvíme, vidíme téměř v přímém přenosu. Upřímně nechápu, jak je tohle možné,“ rozhořčil se Smejkal. U lidí, kteří si z protestu odnesli nákazu, se podle něj projeví příznaky do sedmi, maximálně do deseti dnů. „Doufám, že ti lidé vědí, v jaké době žijeme a jaké ty příznaky jsou, takže doufejme, že tam nikdo s příznaky ani nešel,“ dodal.

K tématu

Podle Smejkala není možné přesně odhadnout, kolik lidí se na akci na Staroměstském náměstí mohlo nakazit, největší riziko však představují bezpříznakoví jedinci. „Záleží, kolik tam bylo nakažených. Pokud tam byli superpřenašeči, může se nakazit i třetina či polovina lidí. Ale jsou to jen spekulace,“ řekl.

Zabavené zbraně a 16 zatčených

Demonstrace pořádané spolkem HON (Hnutí občanské nespokojenosti) zaměřené proti restriktivním vládním opatřením, se podle odhadů policie zúčastnily dva tisíce lidí. Z velké části šlo o fotbalové a hokejové fanoušky, kteří měli přijet z celé republiky. Demonstrující podle záběrů zpola zaplnili Staroměstské náměstí, často neměli zakryté dýchací cesty.

Policie zadržela zhruba sto lidí, zabavila několik zbraní včetně střelných a také teleskopické obušky. Demonstraci po hodině od začátku ukončilo rozhodnutí magistrátu. Poté se někteří z demonstrantů střetli s policisty, na které házeli dlažební kostky a jiné předměty. Policisté reagovali mimo jiné slzným plynem a vodními děly. Nasadili také obrněný transportér a těžkooděnce.

Devět lidí museli ošetřit záchranáři, kteří v době protestu aktivovali traumaplán. Tři lidé utrpěli středně těžká zranění, například úrazy hlavy a řezné rány. Další potřebovali ošetřit poté, co je zasáhl slzný plyn.

Tagy: demonstrace opatření koronavirus Petr Smejkal Ultras Staroměstské náměstí

Další hlavní zprávy

Kultura

Koncerty pro 1000 lidí zachrání životy. Techtle Mechtle nehrozí, věří pořadatel

Koncerty pro 1000 lidí zachrání životy. Techtle Mechtle nehrozí, věří pořadatel

Hromadné koncerty v pražské Lucerně mohou zachránit až 14 lidských životů, hlásá autor projektu Cesta ze tmy Karel Luxík. Ten se rozhodl na přelomu dubnu a května uspořádat 12 koncertů. Na každý je uvolněno pouze 1000 vstupenek, jejichž součástí je i PCR test, který návštěvník podstoupí v den koncertu. Vstupenky už jsou v prodeji a jediné, co zbývá, je definitivní potvrzení výjimky od ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet
Antigenní testování není přesné, prohlásil Plaga. Nastínil, kdy se vrátí středoškoláci
Zaorálkův učeň, který pracoval pro Číňany. Kdo je možný nový šéf diplomacie Kulhánek?
Šampioni Ligy mistrů jsou ze hry. Bayern se pomalu loučí s koučem Flickem
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme
Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
Studené počasí vydrží ještě několik dní. Meteorologové varují před sněhem
Další články
reklama
reklama