Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Hlavní epidemiolog pražského IKEMu Petr Smejkal ostře odsoudil nedělní demonstraci proti vládním opatřením. Podle něj se jedná o nejméně vhodný typ akce a nechápe, že se jí lidé zúčastnili. „Tohle je nejrizikovější shromáždění, jaké si asi dovedeme představit. Nejen že tam je větší shluk lidí na menší ploše, kteří nemají roušky, ale ještě se tam hlasitě mluví a křičí,“ řekl CNN Prima NEWS.

„Tímhle způsobem se to šíří masivně, všechny ty konsekvence, o kterých neustále mluvíme, vidíme téměř v přímém přenosu. Upřímně nechápu, jak je tohle možné,“ rozhořčil se Smejkal. U lidí, kteří si z protestu odnesli nákazu, se podle něj projeví příznaky do sedmi, maximálně do deseti dnů. „Doufám, že ti lidé vědí, v jaké době žijeme a jaké ty příznaky jsou, takže doufejme, že tam nikdo s příznaky ani nešel,“ dodal.

Podle Smejkala není možné přesně odhadnout, kolik lidí se na akci na Staroměstském náměstí mohlo nakazit, největší riziko však představují bezpříznakoví jedinci. „Záleží, kolik tam bylo nakažených. Pokud tam byli superpřenašeči, může se nakazit i třetina či polovina lidí. Ale jsou to jen spekulace,“ řekl.

Zabavené zbraně a 16 zatčených

Demonstrace pořádané spolkem HON (Hnutí občanské nespokojenosti) zaměřené proti restriktivním vládním opatřením, se podle odhadů policie zúčastnily dva tisíce lidí. Z velké části šlo o fotbalové a hokejové fanoušky, kteří měli přijet z celé republiky. Demonstrující podle záběrů zpola zaplnili Staroměstské náměstí, často neměli zakryté dýchací cesty.

Policie zadržela zhruba sto lidí, zabavila několik zbraní včetně střelných a také teleskopické obušky. Demonstraci po hodině od začátku ukončilo rozhodnutí magistrátu. Poté se někteří z demonstrantů střetli s policisty, na které házeli dlažební kostky a jiné předměty. Policisté reagovali mimo jiné slzným plynem a vodními děly. Nasadili také obrněný transportér a těžkooděnce.

Devět lidí museli ošetřit záchranáři, kteří v době protestu aktivovali traumaplán. Tři lidé utrpěli středně těžká zranění, například úrazy hlavy a řezné rány. Další potřebovali ošetřit poté, co je zasáhl slzný plyn.

Tagy: