Krátce po zabití George Floyda ve Francii eskalují problémy s rasismem. Šest policistů z Rouenu míří před disciplinární komisi kvůli urážení svého černošského kolegy. Stížnost za rasismus zároveň vznesla mluvčí francouzského syndikátu policistů Linda Kebbabová na novináře Tahu Bouhafse, který ji nazval „arabačkou ve službě“.
Taha Bouhafs je přitom militantní anti-rasista zapojený do iniciativy Verité pour Adama (Pravda pro Adamu). Ta souvisí s neobjasněným úmrtím černocha Adamy Traorého v roce 2016, který nejspíš zemřel podobným způsobem jako Geroge Floyd. Při zatýkání jej tři policisté zalehli svou vahou, Traoré si stěžoval, že nemůže dýchat. Zemřel ve vazbě o dvě hodiny později na srdeční zástavu v den svých čtyřiadvacátých narozenin.
Francouzsky novinář Taha Bouhafs se narodil v Alžíru. Je novinářem, aktivistou a anti-rasistou Zdroj: Profimedia.cz
V souvislosti se zavražděním Floyda si Francouzi při již několikáté nepovolené demonstraci připomněli také úmrtí Traorého. Policisté, kteří muže zalehli, nebyli na rozdíl od Dereka Chauvina, který zaklekl George Floyda, nikdy obviněni. Aktivistický novinář a militantní anti-rasista Bouhafs se v protestech hlasitě angažuje. Právě odsud pramení jeho spor s Lindou Kebbabovou z policejního syndikátu, která má blízkovýchodní kořeny.
Traoré není Floyd, myslí si mluvčí policejních syndikátů
Linda Kebbabová se 3. června v televizi France Info vyjádřila proti protestům souvisejícím se zabitím Floyda i Traorého a odsoudila sestru mrtvého Adamy Traorého, Assu Traoré, která se také angažuje v hnutí Verité pour Adama i v protestech. „Jádrem problému je ta mladá dívka, sestra Adamy Traorého. Chápu její hněv a utrpení ze ztráty bratra. Chytla se však amerického případu, který nemá absolutně nic společného s tím jejím,“ řekla Kebbabová z policejního syndikátu. Stalo se tak po úterních incidentech demonstrantů s policií, která se snažila rozehnat zakázanou dvacetitisícovou demonstraci.
Mluvčí policejních syndikátů Linda Kebbab má blízkovýchodní kořeny. Staví se proti protestům za George Floyda i Adamu Teaorého Zdroj: Profimedia.cz
„Technika, kterou použili policisté proti Gerogi Floydovi, byla jednotně odsouzena francouzskými policisty. Ve Francii je zakázaná a v žádném případě se nejednalo o to samé (v případě smrti Traorého, pozn. red.),“ pokračovala členka syndikátu.
V souvislosti s pařížskými demonstracemi, které porušují stále trvající zákazy o shromažďování kvůli pandemii COVID-19, bylo zatčeno osmnáct osob. „Na to, že se jednalo o zakázanou demonstraci o dvaceti tisících osob v srdci Paříže, bych řekla, že je to docela mírné,“ nechala se Linda Kebbabová slyšet. „Nemyslím si, že existuje mnoho zemí, kde probíhá epidemie, která zabila třicet tisíc lidí, a konalo by se tam takové shromáždění bez toho, aby byli lidé rozehnáni zbraněmi,“ dodala.
Je to „arabačka ve službě“, říká militantní anti-rasista
V reakci na tyto postoje Lindy Kebbabové i údajný soukromý telefonát mezi nimi zveřejnil novinář a militantní anti-rasista Bouhaf na svém Twitteru příspěvek, kde ji nazval „arabačkou ve službě“. Kebbabová vznesla proti Bouhafovi stížnost za rasistické urážky, které označila za „zraňující a šokující“. Příspěvek je již smazaný, novinář se od něj však nedistancoval.
0 argument et trop de haine en lui = injure publique à caractère raciste, de la part d’un journaliste.
— Linda Kebbab (@LindaKebbab) June 3, 2020
Raciste et pas courageux, il m’a bloquée.
Assez de ses incitations à la haine, de ses mensonges et manipulations.
JE DÉPOSE PLAINTE pic.twitter.com/l0OGMKcNSW
„Naprosto si stojím za svým posledním tweetem, smazal jsem jej, protože jsem zapomněl, že za slovo ‚arabáč‘ by mi mohl dát Twitter ban,“ napsal novinář. „Budu velice rád, když budu moct před soudem vysvětlit, co mě vedlo k tomu, že jsem o ní napsal, že je ‚arabačka ve službě‘. Ať žije svoboda projevu,“ dodal.
Bouhafs se ve své práci často zabývá rasismem a policejním násilím. Zveřejnil například video, které zachycuje policisty vyměňující si rasistické poznámky po zatčení muže afrického původu. Nazývali jej zejména slovem „bicot“, což je urážlivé označení používané ve francouzštině pro osoby ze severní Afriky. Policisté se bavili také o tom, že měli zatčenému přivázat na nohu kouli a hodit jej do vody. Díky záznamu, který Bouhafs zveřejnil, byli dva z nich propuštěni.
Rasismus i uvnitř policejního sboru
Nyní se ve Francii znovu otevřel také incident týkající se policistů ve francouzském Rouenu. Ten začal stížností černošského policisty na šest svých kolegů potom, co zjistil, že je terčem jejich rasistických urážek a vtipů. Policisté byli u výslechu už loni v prosinci, nyní se po šetření ocitnou před disciplinární komisí, oznámil ve čtvrtek policejní ředitel Frédéric Veaux.
Aféra se tak znovu dostala do veřejného prostoru v době, kdy nejen francouzská společnost řeší problematiku rasismu a policejního násilí. „Doufám, že za své chování, které nepatří do národního policejního sboru, ponesou veškeré důsledky a nejpřísnější možné tresty,“ řekl policejní ředitel. „Francouzská policie není rasistická, ale trpí tímto chováním, které nekoresponduje s hodnotami republiky, jež má chránit,“ dodal.