Jednaosmdesátiletá Zinaida Kononovová šla do nemocnice na jihozápadě Ruska na operaci zhoubného nádoru. Při zákroku upadla do kómatu a lékařům se ji nepodařilo oživit. Zinaida tak skončila v márnici, kde se ovšem dalšího rána probudila.
Ženě začaly během operace selhávat životní funkce, lékaři se ji proto pokoušeli třicet minut oživovat. Bez úspěchu. Vrchní chirurg konstatoval smrt a ještě téhož dne skončilo tělo domněle mrtvé pacientky v márnici mezi ostatními zemřelými.
Když přišel následujícího rána do místnosti zaměstnanec márnice, zřejmě dostal pořádný šok – seniorka byla naživu a ležela na zemi, kam zřejmě spadla ze stolu.
Přivolaní lékaři okamžitě poskytli ženě odbornou péči a přemístili ji na jednotku intenzivní péče nemocnice v Kursku. Tam Zinaida podstoupila další operaci.
Ačkoli se zdálo, že druhá operace skončila dobře, žena za pár dní zemřela. Stalo se tak necelý týden poté, co skončila na stole v márnici poprvé. „Po operaci se pacientka cítila lépe. Naneštěstí ale krátce nato náhle zemřela,“ sdělily úřady novinám Komsomolskaja pravda.
Lékařům v Rusku chybí moderní vybavení
Jak je možné, že lékaři nepoznali, že byla žena po první operaci naživu, to je v současnosti předmětem vyšetřování. Ruský list Kursk Izvestia ale napsal, že regionální nemocnice často nedisponují přístroji, které by monitorovaly mozkovou aktivitu. Lékaři jsou tak často nuceni odhadovat, zda je pacient mrtvý, na základě vnějších pozorovatelných faktorů.
Případem se zabývá Kurské regionální ředitelství, které je součástí Vyšetřovacího výboru Ruské federace. Ředitelství o případu napsalo na sociální síti Telegram, kde vyjádřilo soustrast rodině i přátelům zemřelé. „V současnosti probíhá vyšetřování, jeho výsledky zveřejníme později,“ stálo v oficiálním prohlášení.