Šmucler: Na další vlny koronaviru jsme připravení. Víc lidí zemřelo kvůli zastavení péče

Roman Šmucler v pořadu 360° Pavlíny Wolfové

Jedenáct procent z nakažených koronavirem v České republice byli zdravotníci. Je to logické, protože byli v pověstné první linii, anebo doplatili na nedostatek a kvalitu ochranných pomůcek?

Epidemii koronaviru zvládlo Česko dobře, shodli se Roman Šmucler, Milan Kubek a Jan Přáda v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Podle Kubka je ale třeba vyšetřit „tristní“ stav zásob zdravotnického materiálu na počátku krize. Šmucler nyní apeluje na to, aby se co nejdříve vrátila zdravotní péče do stavu před krizí. Na další případné vlny koronaviru jsme prý připraveni. Ve skladech jsou podle něj miliony kusů zdravotnických pomůcek.

Jedenáct procent z nakažených koronavirem v České republice byli zdravotníci. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je na vině nedostatek ochranných pomůcek z počátku krize. Ačkoliv je rád, že vláda rychle zavedla protiepidemická opatření, nedovede si představit, že by za nedostatek zásob nenesl nikdo zodpovědnost. „Asi by se mělo vyšetřit, jestli pan ministr Vojtěch, když nepravdivě informoval o stavu zásob ochranných prostředků, vědomě lhal, nebo pouze tlumočil nepravdivé informace, které mu podstrčili jiní. Ale ta situace byla na začátku skutečně velmi tristní,“ řekl.

S tím, že na začátku koronavirové pandemie byl v Česku zoufalý nedostatek ochranných pomůcek, souhlasí také člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler. Podle něj byl počet 10 000 ochranných pomůcek ve skladech Státní správy hmotných rezerv „legrační“. Pro srovnání uvedl, že jen ve svých soukromých zařízeních jich měl k dispozici přibližně pět tisíc. „Byli jsme u pana premiéra i s panem prezidentem Kubkem. Tam jsem se skoro chytil s panem premiérem, protože jsem se snažil vysvětlit, že ta věc nejen ohrožuje zdraví lidí, ale že má i nějaké konsekvence, že lidé mohou odmítnout pracovat atd. A ten den začala vláda začala reagovat,“ uvedl Šmucler.

Na čísle nakažených zdravotníků se podle předsedy Sekce mladých lékařů ČLK Jana Přády podepsala i kvalita ochranných pomůcek dovezených z Číny. Některé se prý doslova rozpadaly před očima. To mělo značný psychologický dopad i na samotné lékaře. „Ve chvíli, kdy dorazily ty ochranné pomůcky pochybné kvality, dost často přišlo vystřízlivění z toho, že situace, kdy si budou muset pomáhat sami, v podstatě nadále pokračuje,“ dodal Přáda.

Podobná situace by se ale podle Šmuclera už opakovat neměla. V případě, že by do Česka dorazila druhá vlna, jsou zdravotnické pomůcky k dispozici. „Máme jich připraveny řádově miliony,“ uvedl Šmucler s tím, že i kdyby už žádný zdravotnický materiál nedorazil, současné zásoby vydrží minimálně na tři týdny. „Jsme na to nachystaní, spočítali jsme to,“ dodal.

Stomatolog ale nastínil i jiný problém. „Dali jsme na to obrovské prostředky ze zdravotnictví, které potřebujeme na rakovinu, a teď potřebujeme obnovit funkci, abychom mohli léčit. Myslíme si, že víc lidí umřelo kvůli tomu, že se zastavila péče, než na samotnou nemoc. Potřebujeme to zdravotnictví obnovit,“ uzavřel Šmucler.

Tagy: