Roman Šmucler o svém očkování a vedlejších účincích (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.
Stomatolog na začátku června napsal, že mu po očkování ochrnula půlka obličeje. S vedlejšími účinky a možnými komplikacemi ale předem počítal, nadále tak zůstává příznivcem očkování. „Poslal jsem to, abych ukázal, že se to může stát, ale i tak očkování docela fandím,“ sdělil tehdy CNN Prima NEWS.
Nyní ve Zprávách Plus uvedl, že mu obličej stále nepracuje na 100 procent. Nemyslí si ale, že jde o trvalé následky – vzhledem k tomu, že se sám zaléčil. Zná ale pár lidí s podobnými problémy. „Je velká škoda, že naše odborné kapacity popíraly, že se ta věc může stát, byť je to napsané i v návodu k injekci. Je vzácná, má ji jeden z tisíců nebo desetitisíců. Při milionech už je to docela dost lidí,“ řekl s tím, že je pak vhodné jim brzo podat lék.
Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle Šmuclera by se měly vedlejší účinky komunikovat lépe. Sami výrobci vakcín uvádějí, že 60 procent lidí pociťuje menší či větší komplikace po očkování, nejčastěji krátkodobou nevolnost. „Je dobré, aby na to byli upozorněni – aby jim někdo napsal, co mají dělat, třeba kdyby se jim stalo něco zvláštního. Měli by mít nějaké pokyny nebo číslo, kam zavolat,“ rozvedl dále na CNN Prima NEWS.
Věří, že kdyby se vedlejší účinky řešily s veřejností transparentněji, bylo by „odmítačů“ vakcín méně. Navíc nejde o nic neobvyklého ani na poli stomatologie. „Když trháme zub, může se stát ve vzácném případě, že zlomíme čelist. Přesto si to lidi nechají dělat. Když se to stane, umíme to spravit,“ uvedl Šmucler jako příklad.
Za sebe už v listopadu navrhoval informovaný souhlas, který by lidem přiblížil očkování i s možnými vedlejšími účinky nebo komplikacemi. „Objel bych s tím staroušky po vesnicích – a někdy v únoru mohli být naočkovaní staří lidé. Myslím, že bychom měli mnohem méně mrtvých a byli bychom jako Velká Británie,“ zopakoval svůj nerealizovaný plán šéf stomatologů. Věří, že i nyní je klíčové s lidmi mluvit a věcně jim vysvětlit, co očkování obnáší, pokud by jej chtěli podstoupit.