reklama

Opatření před letem do Tokia byla dostatečná, tvrdí Hejnová. Sundání roušky rozumí

Opatření v podobě dvou negativních testů před odletem na olympijské hry jsou dostatečné, řekla v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS atletka Zuzana Hejnová, která do Tokia nakonec neodcestovala kvůli zranění. Osud olympioniků, kteří nemohou kvůli pozitivnímu testu soutěžit, označila za sportovní tragédii.

reklama

Česko už má na olympiádě čtyři pozitivně testové sportovce a dva členy realizačního týmu. Všichni cestovali do Japonska jedním letadlem a podle informací ČTK se na palubě příliš nedodržovala hygienická opatření.

„Jde o sportovní tragédii pro všechny, kterých se to týká. Ostatní sportovci budou mít před svým startem obavy a dostatečně se nesoustředí. Co se týče letu, nebyla jsem tam, ale je mi jasné, že takovou dobu se v roušce vydržet nedá. Navíc všichni byli testovaní. A člověk se může nakazit i během chvíle na pití nebo na jídlo,“ řekla Hejnová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Sportovci museli před odletem absolvovat dva negativní testy během tří dnů. „Nedovedu si představit, jak jinak to ošetřit, testy 72 a 24 hodin před jsou dostačující. Samozřejmě, že v člověku může být zárodek viru, který testy neodhalí,“ podotkla atletka, která účast v Tokiu zrušila kvůli přetrvávajícím problémům s achilovkou.

Plavec Svoboda očkování sportovců podporuje

Prvním pozitivně testovaným byl lékař Vlastimil Voráček. Později vyšlo najevo, že není naočkovaný, což ale nebyla podmínka pro cestu do Tokia. Také není jasné, zda byl zdrojem šíření viru právě on. Přesto se na jeho adresu snesla kritika například ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka.

Voráček se hájí tím, že splnil všechny podmínky a do Tokia odletěl zdravý. „Kromě proběhlých povinných negativních PCR testů před odletem, dokonce v rozdílných laboratořích, se testuji nezávisle i sám a kontroluji a udržuji imunologicky relevantní parametry v krvi a tím si zvyšuji odolnost. Předem a ani dodneška jsem neměl a nemám žádné klinické příznaky covidového onemocnění a jsem kompletně fit,“ vzkázal ve čtvrtek.

„Každý jezdíme do zahraničí a s tím jsou spjaté nějaké podmínky. Je na každém, jakou zvolí variantu,“ zhodnotil situaci v pořadu Co Čech, to trenér! skateboardista Maxim Habanec. Tomu účast v Tokiu unikla o šest míst. „Pokazil jsem si to sám, nepovedlo se mistrovství světa,“ řekl.

Vlajkonoš české výpravy z Atén 2004 plavec Květoslav Svoboda ve vysílání CNN Prima NEWS prozradil, že vakcinaci podporuje. „Jsem zastánce očkování, u profesionálních sportovců s ním souhlasím. U dětí je to jiné, ale snažím se o tom zjistit co nejvíce,“ doplnil.

Ježek: Opatření pro sportovce jsme řešili od podzimu

Šestinásobný paralympijský vítěz a moderátor CNN Prima NEWS Jiří Ježek chápe, že se někdo z členů české výpravy před odletem do Japonska rozhodl neočkovat. „Musíme si uvědomit, že sportovci jsou v dennodenním zápřahu. Takže pokud bych neměl účast jistou, asi bych očkování odložil. Na druhou stranu vakcíny více chrání, takže to každý musí zvážit,“ uvedl.

Jako člen komise sportovců Českého olympijského výboru byl u jednání o podmínkách, za jakých se sportovci mohou her zúčastnit. „Řešili jsme to od podzimu. Bylo jasné, že opatření v Japonsku budou přísná, ale nebylo jasné, kdy budou muset být sportovci očkovaní. Debata o jejich upřednostnění totiž často vzbuzovala ve společnosti nevoli,“ reagoval v pořadu Ježek.

Kontakt je hnacím motorem

Letošní o rok odložené olympijské hry se konají bez účasti zahraničních i domácích diváků. Podle atletky Hejnové je tak akce rozhodně něco jiného než největší sportovní svátek, na jaký jsou olympionici zvyklí.

Stejně tak to vnímá i Svoboda. „Například v Sydney v roce 2000 jsme se hned po závodě mohli všichni potkat a seznámit. To byl jeden z hnacích motorů, proč jsem o olympiádu bojoval,“ vzpomínal plavec. Letos se sportovci kontaktu s ostatními spíše vyhýbají. Důvod je jasný. Bojí se, aby se nenakazili, což jim může zhatit samotný start na hrách.

„Místo toho, aby se radovali z atmosféry, jen se řeší, jak se co nejlépe ochránit. Atmosféře olympiády to nepřidá. Nikdo nepočítal s tím, že by kvůli testu na místě nemohl soutěžit,“ řekla Hejnová. Svoboda doplnil, že sportovci jsou kvůli dopingovým kontrolám zvyklí být neustále pod dohledem. „Ale tohle je specifický příklad, doba je složitá, informací je strašně moc a všichni v nich tak trochu plavou,“ dodal.

Tagy:
nákaza koronavirus Zuzana Hejnová Letní olympijské hry v Tokiu 2021 Co Čech, to trenér! Maxim Habanec

Hlavní zprávy

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí
Volby 2021

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí

Lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan byl ve velké předvolební debatě na CNN Prima NEWS nejpřesvědčivějším hostem ze všech osmi pozvaných lídrů. Rozhodli o tom diváci CNN Prima NEWS. Kousek za Rakušanem skončil šéf ODS Petr Fiala. Třetí místo patří premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Nejméně hlasů od diváků dostal předseda komunistů Vojtěch Filip.

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama