Putování olympijské pochodně je vždy v zemi konání akce pod pěti kruhy velkou slavností. V Japonsku má však cesta ohně, který zahájí odložené tokijské hry, o poznání decentnější průběh. Například v Naganu, jež si každý český fanoušek spojí s triumfem hokejistů v roce 1998, nemohou zvědaví diváci přihlížet štafetě vůbec – ani při dodržování veškerých nutných opatření. A prefektura Ósaka chce být kvůli prudkému nárůstu počtu nakažených koronavirem z naplánované trasy vyškrtnuta úplně.
Cesta olympijského ohně na Národní stadion do Tokia začala minulý týden ve Fukušimě. Od začátku ji provázejí komplikace. Na zahajovací ceremoniál ve Fukušimě nesměli kvůli koronaviru diváci. Obecně by lidé měli mít přístup k trase štafety, když by měli roušky, dodržovali rozestupy a povzbuzovali jen tleskáním. V Naganu, které je spojené s olympijským zlatem českých hokejistů, ale diváky zakázali, aby zamezili shlukování lidí.
Olympijská štafeta by měla díky deseti tisícům běžců navštívit za 121 dní všech 47 prefektur. Pořadatelé si už dříve vymínili právo některý úsek v případě zhoršené situace vynechat.
Co bude Rusům hrát na olympiádě? S Kaťušou neuspěli, nyní zkouší Čajkovského
Ruští atleti stále nevědí, co jim bude hrát v případě vítězství na nadcházejících olympijských hrách v japonském Tokiu. Tradiční státní hymna to být nemůže kvůli trestu za pravidelný doping ruských sportovců, ze hry je i slavná píseň Kaťuša, kterou Rusové zprvu prosazovali jako náhradu za hymnu. Nyní přišli s novým návrhem. Při slavnostním ceremoniálu by jim mohla hrát některá ze skladeb Petra Iljiče Čajkovského.
To by se mohlo týkat Ósaky, kde se chystají nová opatření. Vláda je zamýšlí zavést od pondělí do 5. května. Hodlá zkrátit otevírací dobu obchodů a vyzve obyvatele, aby pracovali z domova, pokud je to možné. Kabinet také žádá, aby se lidé zdrželi rizikových aktivit, jako je například skupinový zpěv.
V posledních dnech se v prefektuře Ósaka nakazilo koronavirem více lidí než ve výrazněji lidnatějším hlavním městě Tokio. Ve středu zde bylo ohlášeno 599 nových případů, v Tokiu 475. Počet se blíží lednovému rekordu, který v jednom dni činil 654. „Požádáme lidi, aby nevycházeli ven s výjimkou nezbytných záležitostí. Štafeta s pochodní ve městě Ósaka by měla být zrušena,“ citovala agentura Kjódó guvernéra Jošimuru.
Velká pozornost bude upřena na chvíli, kdy pochodeň doputuje do prefektury Fukuoka. Olympijský oheň totiž dostane do rukou také Kane Tanakaová. Tato Japonka oslavila v lednu 118. narozeniny a je nejstarší ženou světa, čehož si všiml celý svět. Jedním z dárků, které nedávno dostala, byl pár nových tenisek. Ty využije v květnu, kdy se na 100 metrů stane součástí štafety. Většinu trasy ji bude tlačit rodina na vozíku, poslední metry by ale chtěla zvládnout sama.
Odložené olympijské hry v Tokiu, které se kvůli pandemii musely o rok posunout, by měly začít 23. července. Nebudou na ně moci přijet zahraniční fanoušci. Ti, kteří si již zakoupili vstupenky a mají přístup odepřen, mohou do 9. dubna žádat o navrácení peněz.