Hranice 65 let pro odchod do důchodu zřejmě padne. Sněmovna podpořila vládní reformu

Poslanecká sněmovna

Důchodová reforma prošla Sněmovnou v prvním čtení

Sněmovna ve čtvrtek podpořila vládní návrh širších změn v důchodech. Předpokládá například zvyšování důchodového věku nad nynější hranici 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů. Úvodní debata o sporné penzijní reformě poslancům zabrala 32 hodin čistého času a vyplnila tři jednací dny. Převažovala v ní opoziční kritika. Předloha nyní zamíří k posouzení do sociálního výboru.

Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zamítnutí penzijní novely už v prvním čtení ani její vrácení vládě k přepracování. Pro oba návrhy hlasovalo shodně 81 ze 171 přítomných poslanců. Sněmovna odmítla i snahy zákonodárců ANO o projednání předlohy v dalších výborech včetně zdravotnického a rozpočtového. Zástupci obou hnutí tvrdí, že pokud se dostanou do vlády, reformu penzí upraví, nebo dokonce zruší.

ČTĚTE TAKÉ: Z kanceláře Pirátů byla cítit marihuana, tvrdí Okamura. Kocmanová mu připomněla jeho manický proslov

Úvodní diskuse k předloze skončila ve čtvrtek v 18:00, když vládní tábor nechal stanovit na tuto hodinu pevný čas pro hlasování. Propadly dvě desítky opozičních přihlášek k vystoupení.

Jednání v podstatě neprovázely obstrukce. Poslanci se ve vystoupeních drželi tématu, ačkoli někteří se věnovali i širším souvislostem důchodového systému. Demografové ale uvedli, že zástupci opozice i koalice se uchýlili i k nekorektním a až zavádějící argumentům, kvůli nesprávnému výkladu demografických ukazatelů či jejich nepochopení. Česká demografická společnost dala za příklad třeba zpochybňování víc než dvacetiletého pobírání důchodu po reformě a nepřesné počty pracujících na počet důchodců.

Navrhovaná desítka změn má platit postupně od příštího roku a má podle vlády přispět k udržitelnosti systému. Cílem je udržení rozpočtového schodku v souvislosti s výdaji na penze kolem jednoho procenta hrubého domácího produktu, jde asi o 70 miliard korun. Při zachování nynějšího stavu by deficit v roce 2050 činil podle vládních prognóz zhruba pětinásobek. Opoziční poslanci však poukazovali na to, že nikdo neví, jak bude v té době situace vypadat.

Kritika od Babiše i Okamury

Potřebnost a nezbytnost reformy hájili v úterním úvodu prvního čtení koaliční představitelé v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle něj představuje neudržitelnost současného penzijního systému zásadní zátěž pro Česko a je třeba zajistit, aby důchodové pojištění nezkolabovalo.

Vláda důchodce už odrbala, řekl Babiš. Zmínil nízkou porodnost i kolegu gynekologa

Sněmovna ve středu opět nedospěla k závěru úvodní debaty o sporné vládní reformě penzí. Poslanci o ní zatím jednali celkem 23 hodin čistého času, z nich 13 hodin dnes. Jednací den skončil stejně jako v úterý na základě dohody klubů ve 23:00. Vystoupit chce ještě 25 poslanců, dopoledne jich byly až čtyři desítky. Diskuse bude pokračovat ve čtvrtek ráno. Nejpozději večer by mohlo první čtení vládní důchodové novely skončit.

Naopak předseda ANO Andrej Babiš označil vládní změny v penzích za návrh jak okrást současné i budoucí důchodce. Jde jen o nespravedlivé snižování valorizace a zvyšování důchodového věku, nikoli o reformu, míní. Lídr SPD Tomio Okamura obvinil tradiční vládní strany, mezi něž zařadil ODS a KDU-ČSL, že v minulosti „rozházely“ peníze na důchody tím, že umožnily „masivní rozkrádání státního majetku“. „Povinností je důchodcům pomáhat, ne je oškubat,“ zdůraznil.

„Odmítám argument, že se snažíme jenom šetřit,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Některá navrhovaná opatření přinesou pro řadu lidí podle něho výrazné zlepšení.

Předloha přináší také třeba změny v takzvaném výchovném nebo ve zvýhodnění pracujících důchodců a možnost sdíleného vyměřovacího základu z odvodů manželů pro výpočet penze. Minimální důchod by měl představovat pětinu průměrné mzdy. Lidé pracující v rizikovém prostředí by mohli do penze odcházet dřív. Krácení předčasné penze by mělo být poloviční u lidí, kteří platili odvody 45 let.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kokain se ve Sněmovně užívá po kilech, říká Hollan. Poslance nález drogy nepřekvapil

Tagy:
Andrej Babiš ODS Tomio Okamura KDU-ČSL ANO 2011 reforma vláda Svoboda a přímá demokracie Poslanecká sněmovna ČR starobní důchod