Sněžku znovu lemují ochranné sítě (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vrchol Sněžky od pátečního rána opět zoranžověl. Není to žádnou nevšední kvetoucí florou, ale barvou sítí, které strážci parku umisťují po obvodu vrcholu naší nejvyšší hory. Je to reakce na opětovné neukázněné chování turistů, kteří překračují řetězy, vydávají se na zakázané plochy, piknikují na nich, nebo se tam fotí a ničí chráněné rostlinné i živočišné druhy.
Stačilo prý jen pár dní sledování situace a už bylo jasné, že turisté od loňska špatné návyky vůbec nezměnili. Někteří vědomě, jiní ani netuší, že ohrožují vzácný výskyt přírodních druhů.
Šest týdnů pekla: USA se připravují na invazi. Nepřiletí UFO, ale miliardy cikád
Několik východních a středozápadních amerických států každých 17 let zaplaví roj cikád. Pokryjí kmeny stromů a zdi, narážejí do aut a do lidí a svým ohlušujícím cvrkotem přehluší všechno ostatní. Potomstvo X, největší a nejrozšířenější známá skupina těchto pravidelně se rojících cikád, se na konci května začalo probouzet ze spánku.
„Kromě neživé přírody je Sněžka domovem řady druhů charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nenajdete nikde jinde na světě. Roste zde rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská, jestřábník severský nebo bika klasnatá, lipnice plihá a sítina trojklanná. Na zemi na skalách hnízdí pěvuška podhorní či linduška horská. Kamenné sutě jsou zase domovem lišejníků rodů pukléřka a šídlovec,“ řekl k situaci mluvčí KRNAP Radek Drahný.
„Z přírodovědeckého hlediska je přírodní prostředí na Sněžce nenahraditelné a není možné připustit jeho ohrožení a ničení masivním počtem neukázněných návštěvníků,“ dodal Drahný.
Celková délka natažených sítí je 1 200 metrů. Strážci jsou v případě výrazného porušování zákazů připraveni rozdávat pokuty. Na Sněžce bude opět stálá služba s výpomocí policie. Pokuta na místě může být až 10 tisíc korun, ve správním řízení potom až 100 tisíc.
Vrchol Sněžky od pátečního rána opět zoranžověl. Zdroj: CNN Prima NEWS