Snížení DPH by znamenalo další zadlužování. Opatření je příliš plošné, říká Jurečka

Marian Jurečka

Jak volí vaše peněženka - 17.1. v 18:00

Pokud bychom nyní snížili DPH, pro Českou republiku by to znamenalo další zadlužování. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) je ale opačného názoru.

Vláda chce pomoci lidem zasaženým skokovým nárůstem cen energií. Upravila proto příspěvek na bydlení. Ten by lidé na úhradu vyšších cen energií zpětně mohli čerpat už od ledna. „Udělali jsme úpravy parametrů, které by měly finálně projít i Senátem tak, abychom rozšířili podporu přes příspěvek na bydlení, kde zvyšujeme normativy. Odhadovaný počet lidí je mezi 220 až 280 tisíci, kteří by byli v letošním roce v situaci, že by měli problém s úhradou zvýšených cen energie nebo tepla a plynu,“ popsal Jurečka.

„Základní podmínka je, že domácnost musí být v situaci, že jí 30 %, v Praze 35 %, jejích příjmů nestačí na úhradu nákladů na bydlení,“ pokračoval Jurečka. „Pokud budou občané v situaci, kdy situace bude výjimečná a bude tam ještě výrazně vyšší částka k úhradě, počítáme s nástrojem mimořádné pomoci, který by jim měl situaci pomoct vyřešit,“ dodal ministr práce a sociálních věcí.

Pomohlo by snížení DPH?

Podle Havlíčka by více pomohla plošná opatření. „Ať už přes DPH, což už minulý týden udělalo i Polsko, anebo odpuštěním plateb za obnovitelné zdroje, což by mimo jiné řešilo i živnostníky a firmy,“ řekl Havlíček.

Během rozhovoru také padla otázka, zda je snížení DPH nástrojem, který je stále ve hře. „Snížení DPH a případné odpuštění zeleného bonusu by v roce 2022 znamenalo výpadek v příjmu státního rozpočtu mezi 25 až 35 miliardami korun. Jsme v extrémním tempu zadlužování, chceme jej zastavit a začít snižovat schodky státního rozpočtu, protože to jednou zaplatíme všichni, každý daňový poplatník. Takové opatření si nemůžeme dovolit. Je příliš plošné,“ má jasno Jurečka.

„Jsme názoru, že by se daně neměly zvyšovat. Chápu, že peníze někde budou chybět. Není to ale o tom, že budou chybět. Daně by se měly snižovat, ale měly by se důsledně vybírat. Pokud se budou důsledně vybírat, poté ve státním rozpočtu bude dostatek zdrojů,“ doplnil Havlíček.

Tagy:
Marian Jurečka energie bydlení Karel Havlíček ANO opatření DPH KDU-ČSL energetika příspěvěk snížení Co na to vaše peněženka ministr práce a sociálních věcí