Britští vědci na základě dat od více než čtyř set tisíc respondentů zjistili, že užívání probiotik, omega-3 mastných kyselin, multivitaminových doplňků a vitamínu D snižuje riziko na onemocnění infekcí SARS-CoV-2. Pozitivní výsledky však zaznamenali pouze u žen.
Studii zveřejněnou v časopise BMJ Nutrition, Prvention and Health provedli vědci z britské vysoké školy King's College London. Data získali dotazníkou formou od 445 850 lidí, kteří o sobě poskytli informace související s infekcí SARS-CoV-2. Šlo o vzorek 372 720 občanů z Velké Británie, 45 757 z USA a 27 373 ze Švédska.
„Jde pravděpodobně o doposud největší studii zabývající se covidem v reálném prostředí v souvislosti s užíváním doplňků,“ uvedla hlavní autorka Cristina Menniová z King's College London.
Pozitivní přínos pozorován napříč věkovými skupinami
„Při dělení podle pohlaví, věku a indexu tělesné hmotnosti (BMI) byly ochranné asociace zaznamenány u žen užívajících omega-3 mastné kyseliny, multivitaminy a vitamín D napříč věkovými skupinami,“ uvádí se ve studii s tím, že stejný vzorec byl pozorován jak u britských, tak amerických a švédských kohort.
V případě užití uvedených látek platilo o 9 % nižší riziko pozitivního testu na nový koronavirus u žen z Velké Británie, o 24 % z USA a o 19 % ze Švédska.
Podobné výsledky nicméně nezaznamenali u mužské populace. „Nezjistili jsme žádné jasné benefity a ani efekt vitamínu C, česneku nebo zinku. Před učiněním jakýchkoliv terapeutických doporučení je třeba randomizovaných kontrolovaných studií,“ píší vědci.
Pozitivní vliv vitamínu D na imunitu je prokázaný
Závěry šetření nicméně mohou být zkresleny dalšími neznámými faktory, varují autoři. „Podstatné je, že náš výzkum je observační studií, nikoliv klinickou,“ upozornila Menniová. „Na základě dat, která máme, nemůžeme učinit silná doporučení.“
Na druhou stranu překryv rizikových faktorů, jako jsou obezita, věk, etnická příslušnost a souvislosti nedostatku vitamínu D s rizikem vážného průběhu onemocnění COVID-19 v rámci studie podle vědců poskytuje jistou věrohodnost ochranné roli vitamínu D.
Pozitivní vliv „déčka“ na imunitu je podle vědců již podpořen řadou provedených studií. „Jeho potenciální antimikrobiální role při infekcích se datuje téměř o století zpátky s řadou mechanistických studií podporujících pozitivní fyziologickou roli,“ píší experti a dodávají, že z metaanalýzy devětatřiceti randomizovaných kontrolovaných studií vyplývá, že vitamín D snižuje riziko respiračních infekcí přibližně o 11 procent.