Britský poslanec David Davis vyzývá k okamžitému zavedení léčby vitamínem D poté, co nová studie odhalila, že tato terapie může snížit riziko úmrtí s COVID-19 až o šedesát procent. Pacienti s dávkami tohoto vitamínu měli o osmdesát procent nižší pravděpodobnost, že skončí na jednotce intenzivní péče. Informoval o tom web Daily Mail.
Studie hodnotila účinnost kalcidiolu (vitamínu D3) u více než 550 osob přijatých s onemocněním COVID-19 v nemocnici ve španělské Barceloně. Náhodně vybraní pacienti, kteří v pěti prodlužujících se intervalech (po dvou, čtyřech, osmi a patnácti dnech) dostali dávky tohoto vitamínu.
Výzkum zjistil, že ti, kterým byl vitamín D podán, měli o osmdesát procent nižší pravděpodobnost, že budou vyžadovat léčbu na jednotce intenzivní péče (JIP). Vědci z Univerzity v Barceloně rovněž dospěli k závěru, že korigované výsledky ukázaly sníženou úmrtnost o více než šedesát procent při podání tohoto vitamínu.
Léčba vitamínem D zachrání mnoho tisíc životů
„Zjištění této rozsáhlé a dobře zpracované studie by měla vést k tomu, že tato terapie bude podána každému covidovému pacientovi v každé nemocnici v mírném zeměpisném pásmu,“ uvedl bývalý ministr Brexitu Davis.
„Navíc, jelikož studie demonstruje jasný příčinný vztah mezi vitamínem D a úmrtností na covid, vláda Velké Británie by měla navýšit dávky a dostupnost vitamínu D pro všechny zranitelné skupiny,“ pokračoval s tím že tato terapie „zachrání mnoho tisíc životů“. Je ale prý dávno opožděná a mělo by se s ní okamžitě začít.
Vědci v rámci předběžného výzkumu zjistili, že z 551 pacientů léčených vitamínem D zemřelo na covid 36, zatímco z 379 pacientů bez této léčby zemřelo 57.
„V této otevřeně randomizované studii provedené během první evropské vlny smrtící pandemie COVID-19 jsme pozorovali, že u hospitalizovaných pacientů s COVID-19 snížila léčba kalcidiolem požadavek na kritickou péči o více než 80 procent. To podporuje závěr předchozí pilotní studie v Córdobě, kde léčba kalcidiolem vedla ke snížení přijetí na jednotky intenzivní péče o více než 50 procent,“ píše se ve studii.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví a sociální péče uvedl, že „důkazy o vztahu vitamínu D s COVID-19 se stále zkoumají a všechny silné důkazy o této léčbě jsou posuzovány“.
Jiná studie nezjistila přínosy vitamínu C v boji proti covidu
Výsledky přicházejí poté, co nedávno vyšla jiná studie, která naznačuje, že v boji proti COVID-19 nepomáhá vitamín C ani zinek. Zjištění výzkumu, který prověřoval benefity těchto dvou doplňků u lidí izolovaných s virem doma, byly natolik nevýrazné, že se vědci rozhodli studii zcela ukončit.
Ačkoliv oba doplňky se osvědčily v boji s jinými virovými nachlazeními a chřipkou – vitamín C coby antioxidant podporuje imunitní systém a zinek může pomoci buňkám bojovat s infekcí, podle vědců v tomto případě ani jeden ze suplementů nedostál své pověsti. Rozdělili testované lidi na čtyři skupiny: jedněm byl podáván vitamín C, druhým zinek, třetím obojí a čtvrtým jiné tišící přípravky proti horečce. Rozdíl mezi prvními třemi skupinami, co se redukce symptomů COVID-19 týká, ale nezjistili.