
Lidé pečující o blízkého člověka ve čtvrtém stupni invalidity nebudou mít nárok na zvýšený příspěvek
Lidem, kteří doma pečují o blízkého člověka ve čtvrtém stupni invalidity, se nelíbí, že nebudou mít nárok na zvýšený příspěvek od Ministerstva práce a sociálních věcí. S novinkou počítá novela zákona o sociálních službách, kterou schvalují poslanci. Zatímco podle Národní rady osob se zdravotním postižením by ho potřebovalo minimálně 54 tisíc lidí, nárok jich podle předlohy budou mít maximálně tři tisíce. Příspěvek se totiž má vztahovat jen na osobní asistenci od poskytovatele sociálních služeb, který vystaví fakturu. A to rodina není.
„Dokážu psát a mám funkční zápěstí pravé ruky. Jinak nic,“ popsala svůj hendikep Ivana Marešová. Nemůže se vůbec hýbat, přesto zvládla vystudovat práva a pracuje.
ČTĚTE TAKÉ: Makám, abych zase chodila. Česká sjezdařka Nová se zotavuje po těžkém zranění mozku
„Telefonovat dokážu pouze u svého stolu, kde si položím ten telefon na přesně určené místo a dokážu ukazováčkem pravé ruky vyťukat čísla,“ popsala paní Marešová. Bez pomoci se ani nenapije, střídá se u ní přes deset asistentů. „Kvadruplegik nemůže být závislý na jednom člověku, ani na dvou, ten musí mít celý tým,“ dodala.
A nyní jiný příběh. Lucie Ovsenáková čtyřiadvacet hodin denně pečuje o manžela a k tomu vychovává tři malé děti. „Manžel má plicní ventilaci, tak se o něj žádná sociální služba nesmí starat, takže většina péče je na mě,“ popsala svou situaci.
Přestože jedna pomáhá a druhá pomoc potřebuje, ani jedna ze zmíněných žen na zvýšený příspěvek nedosáhne. „Vztahuje se to pouze na poskytovatele sociálních služeb, a ještě konkrétně pouze jedné vybrané služby, a to osobní asistence,“ řekla pro CNN Prima NEWS právnička Národní rady osob se zdravotním postižením Nicole Fryčová.
Hranice 80 hodin péče
„Lidé, co mají velký objem zdravotní péče, na tenhle příspěvek vůbec nedosáhnou, protože osobní asistenti se o ně nesmí starat,“ uvedla Ovsenáková. „Já bych na něj nedosáhla, protože žádného poskytovatele nemám,“ došla ke stejnému názoru i Marešová.
Podle odhadů ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by na příspěvek mělo dosáhnout zhruba 3,5 tisíce lidí. „Příspěvek na asistenci dostanou pouze lidé se zdravotním postižením, kteří vyčerpají 80 hodin péče. Takže ho budou mít na dalších 80 hodin, ale proti faktuře od sociální služby,“ vyjádřila se poslankyně SPD Lucie Šafránková.
„Měli bychom přemýšlet nad tím, jak hmotně zabezpečit neformálně pečující, i ty, kteří se třeba k nějaké sociální službě nemůžou dostat, třeba kvůli tomu, že bydlí v odlehlých částech republiky,“ popsal svůj pohled poslanec Aleš Juchelka (ANO). Novinka by měla jít ve sněmovně do třetího čtení.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Doktoři neměli právo Perrymu léky dávat, říká advokát. Verdikt se blíží, co hrozí obžalovaným?