reklama

Sociální sítě mají v Číně jepičí život. Po TikToku si cenzoři došlápli na Clubhouse

Nová populární sociální síť Clubhouse vydržela v čínských obchodech s aplikacemi jen pár dní. Úřadům se totiž nelíbilo, že jsou diskuse na Clubhousu neregulované a potkávají se tam politické názory z celého světa. Co jiní považují za přínos, Čína zatrhla – na aplikaci v zemi nově platí plošný zákaz.

reklama

Sociální síť Clubhouse, do které se lidé dostanou pouze pomocí pozvánky od jiného uživatele, je založená na zvuku. V aplikaci se diskutuje v otevřených místnostech o celé plejádě témat, od humoru a byznysu až po politiku. A v tom Čína zřejmě viděla největší problém.

Jen co se lidé v zemi začali radovat, že mají konečně přístup ke svobodné platformě, Čína aplikaci zakázala. Je pravděpodobné, že se úřadům nezamlouvaly polemiky o utlačování Ujgurů a o Tchaj-wanu, které uživatelé na Clubhousu vedli. Jako důvod pro cenzuru aplikace to vnímá americká CNN.

Mnozí mladí Číňané jsou ale z Clubhousu tak nadšení, že se budou pokoušet do aplikace připojovat ilegálně. „Je to pro nás vzácná příležitost. Každý z nás žije pod internetovou cenzurou už velmi dlouho, ale najednou tu máme platformu, kde můžeme diskutovat o čemkoli,“ komentovala pro americkou CNN uživatelka z Šen-čenu. „Jako byste se topili a najednou se mohli zhluboka nadechnout,“ dodala.

Sociální sítě zahraniční provenience mají s čínskými cenzory vůbec těžké pořízení. V Číně platí plošný zákaz celosvětově používaných aplikací, jako jsou Facebook, Instagram, Twitter i TikTok, nelze ale používat ani Google, Wikipedii či Netflix. V zemi existují místní sociální sítě kopírující své západní vzory. Například populární Weibo je obdobou amerického Twitteru. Jen paleta názorů je v čínské mutaci podstatně chudší.

Sociální síť Clubhouse nabírá popularitu i v Česku. Pohybuje se na ní řada známých osobností, influencerů, hudebníků i politiků. V takzvaných diskusních místnostech jsou uživatelé rozděleni do dvou skupin – na řečníky a posluchače. Pokud má i někdo z obecenstva plodný návrh do diskuse, může se přihlásit a dostat se na pomyslné pódium. Zpravidla se tak v místnosti vystřídá celá řada řečníků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama