reklama

Sociální sítě mají v Číně jepičí život. Po TikToku si cenzoři došlápli na Clubhouse

Nová populární sociální síť Clubhouse vydržela v čínských obchodech s aplikacemi jen pár dní. Úřadům se totiž nelíbilo, že jsou diskuse na Clubhousu neregulované a potkávají se tam politické názory z celého světa. Co jiní považují za přínos, Čína zatrhla – na aplikaci v zemi nově platí plošný zákaz.

reklama

Sociální síť Clubhouse, do které se lidé dostanou pouze pomocí pozvánky od jiného uživatele, je založená na zvuku. V aplikaci se diskutuje v otevřených místnostech o celé plejádě témat, od humoru a byznysu až po politiku. A v tom Čína zřejmě viděla největší problém.

Jen co se lidé v zemi začali radovat, že mají konečně přístup ke svobodné platformě, Čína aplikaci zakázala. Je pravděpodobné, že se úřadům nezamlouvaly polemiky o utlačování Ujgurů a o Tchaj-wanu, které uživatelé na Clubhousu vedli. Jako důvod pro cenzuru aplikace to vnímá americká CNN.

Mnozí mladí Číňané jsou ale z Clubhousu tak nadšení, že se budou pokoušet do aplikace připojovat ilegálně. „Je to pro nás vzácná příležitost. Každý z nás žije pod internetovou cenzurou už velmi dlouho, ale najednou tu máme platformu, kde můžeme diskutovat o čemkoli,“ komentovala pro americkou CNN uživatelka z Šen-čenu. „Jako byste se topili a najednou se mohli zhluboka nadechnout,“ dodala.

Sociální sítě zahraniční provenience mají s čínskými cenzory vůbec těžké pořízení. V Číně platí plošný zákaz celosvětově používaných aplikací, jako jsou Facebook, Instagram, Twitter i TikTok, nelze ale používat ani Google, Wikipedii či Netflix. V zemi existují místní sociální sítě kopírující své západní vzory. Například populární Weibo je obdobou amerického Twitteru. Jen paleta názorů je v čínské mutaci podstatně chudší.

Sociální síť Clubhouse nabírá popularitu i v Česku. Pohybuje se na ní řada známých osobností, influencerů, hudebníků i politiků. V takzvaných diskusních místnostech jsou uživatelé rozděleni do dvou skupin – na řečníky a posluchače. Pokud má i někdo z obecenstva plodný návrh do diskuse, může se přihlásit a dostat se na pomyslné pódium. Zpravidla se tak v místnosti vystřídá celá řada řečníků.

K tématu

Tagy: zákaz Instagram sociální sítě Facebook Twitter Google aplikace platforma sociální síť cenzura Netflix TikTok Čína Wikipedie Clubhouse

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Pokud třítýdenní lockdown dostatečně nezlepší koronavirovou situaci v Česku, jsou ve hře přísná opatření na Velikonoce. Pro CNN Prima NEWS to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by mohly být restrikce, které platí od pondělí, ještě tvrdší. Babiš zároveň nevyloučil zavření českých hranic, před páteční tiskovou konferencí, na které nová nařízení oznamoval, prý jeho kabinet ne vše správně domyslel.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Na poslední chvíli velká změna. Ledecká vynechá mistrovství světa ve snowboardingu
Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama