Teprve roční holčičku připravila o život diagnóza jako z hororu. V pekingské nemocnici ji přijali kvůli rychle otékající hlavě. Lékaři pak v jejím mozku našli rostoucí plod. Batole zemřelo krátce poté, co mu byl šokující nález odoperován, píší zahraniční média s odkazem na studii o ojedinělém případu.
Zvětšeného obvodu hlavičky si lékaři u dívky všimli už při ultrazvukovém vyšetření během těhotenství. „Po narození byla hlavička dítěte větší, než je normál,“ stojí ve studii lékařů z Mezinárodní nemocnice Univerzity v Pekingu uveřejněné v American Journal of Case Reports. Na neuvěřitelný případ začala upozorňovat zahraniční média včetně The Sun nebo Daily Mail.
ČTĚTE TAKÉ: První na světě a „konečně puberťák“. Mozkový implantát pomáhá chlapci kočírovat záchvaty
V průběhu prvních měsíců se u holčičky objevovaly různé vývojové vady, a to zejména poruchy motoriky a řeči. V jednom roce dokázala říct pouze slovo „máma“ a nedokázala sedět ani stát. Obvod dívčiny hlavy navíc narostl až na obvod 56,6 centimetru (tedy zhruba jako u dospělého člověka).
Dívka se tedy dostala do péče pekingské nemocnice. Tamní lékaři po četných vyšetřeních zjistili, že dívce v mozku roste lidský plod o průměru osmnáct centimetrů. Embryu se vyvíjely orgány, končetiny i páteř. Neurochirurgové šokující nález odstranili, avšak roční holčička dvanáct dní po operaci zemřela. Poškození mozku byla neslučitelná se životem.
Takzvaný fetus in fetu neboli parazitický plod je podle odborníků ojedinělý. Jedná se o vzácnou vývojovou vadu, při níž se deformovaný plod nachází v těle druhého dvojčete. Vyskytuje se přibližně u jednoho z 500 tisíc porodů, uvádí The Sun.
Podle studie zdravotníci každoročně hlásí jen několik stovek případů. Častěji postihuje muže než ženy. Ve většině případů se plod vyvíjí v retroperitoneu, což je úzký prostor mezi nástěnnou pobřišnicí a zadní břišní stěnou. Velmi vzácně však může růst i v dutině břišní, v šourku, v pánvi nebo právě v mozku. V posledním jmenovaném případě je však nález podle studie téměř stoprocentně smrtelný.
Co tuto anomálii způsobuje, zůstává záhadou, zmiňují lékaři ve studii. „Příčiny a mechanismy mohou souviset se znečištěním životního prostředí, genetikou, nízkými teplotami, vystavováním se pesticidům během raného těhotenství a s dalšími faktory,“ vyjmenovali možnosti. Diagnostiku ztěžuje i fakt, že jev bývá lékaři odhalen až v pozdějších fázích těhotenství.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nepodceňujme slunce v Česku, tvrdí Arenberger. Popsal výhody opalovacího krému ve spreji