„Výše rodičovského příspěvku sice není adekvátní, zároveň si ale myslím, že nemáme na to, abychom jej zvyšovali,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Vladimír Pikora. Vyjádřil se rovněž ke stavebnímu spoření, důvěru v něj prý výrazně snížily výroky některých politiků.
Podle Pikory nemůže otázka stát tak, zda je potřeba rodičovský příspěvek zvýšit. „Máme se ptát, zda na to máme. Já myslím, že ne. Stát by měl přibrzdit a na mnoho podobných příspěvků rezignovat. Není adekvátní doba na zvyšování jakýkoliv podobných výdajů,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Rodičovská nyní činí 300 tisíc korun, rodiče ji mohou čerpat do čtyř let dítěte. Čím vyšší měsíční částka je, tím rychleji se suma vybere. Měsíčně je možné pobírat až 70 procent základu výdělku. Loni stát na rodičovských příspěvcích vyplatil přes 33 miliard korun, jejich navýšení prosazují například Piráti či lidovci.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zvedání přímých daní je nepřijatelné. Nezvyšujme sazby, vyžeňme závist, říká Skopeček
Pikora se rovněž ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil ke stavebnímu spoření. Ministerstvo financí zvažuje, že jeho současnou podporu v rámci konsolidace státního rozpočtu zruší nebo omezí.
„Jsem velkým zastáncem stavebního spoření. Myslím, že má řadu výhod. Šlo o jednoduchou formu, která vedla lidi k finanční gramotnosti. Nicméně už asi dvanáct let pozorujeme jeho permanentní torpédování všemi možnými ministry. Nahlodala se tak důvěra v tento produkt. Politici vlastně stavební spoření zničili svými výroky,“ kritizoval ekonom.
Stavební spořitelny tvrdí, že zrušení státního příspěvku by vedlo k menší motivaci lidí vkládat peníze do tohoto produktu, což by se promítlo i do snížení dostupnosti úvěrů. Na rozdíl od hypotečních bank je totiž stavební spořitelny poskytují z peněz, které jim klienti svěří.