Okresní soud v Trutnově ve čtvrtek povolil obnovu řízení s disidentem Pavlem Wonkou, které se týkalo údajného neoprávněného vniknutí do bytu tchyně. Trutnovský soud jej za to v roce 1981 odsoudil. O obnovu řízení usiluje Jiří Wonka, který se roky snaží očistit bratrovo jméno. Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.
Podle předsedkyně senátu trutnovského soudu Veroniky Tomanové je pro obnovu řízení důvod, vyšla najevo nová skutečnost. Letos v lednu přitom okresní soud obnovu zamítl. Proti rozsudku tehdy podali stížnost Jiří Wonka i státní zástupce. Krajský soud v Hradci Králové pak dospěl k závěru, že okresní soud dovodil nesprávný právní závěr, že obnova řízení ve věci není možná, a věc vrátil do Trutnova.
„S rozhodnutím soudu jsem spokojen, tímto rozhodnutím se dává průchod spravedlnosti, věc může být nově spravedlivě posouzena. Další kroky budou ty, že soud bude muset rozhodnout o té původní obžalobě z roku 1981,“ řekl advokát bratrů Wonkových Lubomír Müller.
Řízení mělo být obnoveno už koncem 80. let
V roce 1981 byl Pavel Wonka trutnovským soudem odsouzen k pětadvacetiprocentním srážkám z platu po dobu pěti měsíců za nezákonné vniknutí do bytu tchyně, ke kterému mělo dojít 26. května 1980. Hájil se tím, že v bytě byl hlášen, zatímco jeho tchyně několik let ne.
Jste novodobé gestapo, řekla policistům před 37 lety. Případ míří znovu k soudu
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podala stížnost pro porušení zákona v kauze ženy, která v roce 1983 označila příslušníky Sboru národní bezpečnosti (SNB) za „novodobé gestapo“. Komunistická justice z ní pak udělala případ pro psychiatry. Uložila jí ochranné léčení v ambulantní formě. O stížnosti bude rozhodovat Nejvyšší soud.
Po letech právních bojů se Pavel Wonka domohl obnovy řízení, a tím se dostalo do fáze, kdy bylo zapotřebí znovu rozhodnout o podané obžalobě. Trutnovský soud pak v březnu 1988 kvůli neúčelnosti trestní stíhání zastavil, protože Wonka byl v roce 1987 odsouzen za závažnější čin, a to za pobuřování na 21 měsíců vězení a k ochrannému dohledu na tři roky. Jiřímu Wonkovi vadí, že trutnovský soud se v roce 1988 nezabýval vinou či nevinou v případu z roku 1980.
„A protože obžaloba nebyla tehdy věcně projednána, zůstala otevřená otázka, zda se Pavel Wonka 26. května 1980 dopustil trestného činu, či nikoli. Wonkův bratr Jiří proto požádal o nové projednání případu,“ řekl Müller.
Wonka 26. dubna 1988 za dosud nevyjasněných okolností v pouhých 35 letech v královéhradecké věznici zemřel. Soudy na začátku 90. let Wonku rehabilitovaly v souvislosti s rozsudkem z roku 1987, který byl podkladem pro usnesení z roku 1988.
Novou skutečností je podle letošního usnesení krajského i trutnovského soudu zrušení rozsudku Městského soudu v Praze z roku 1987, který Wonku poslal do vězení. To podle soudů zakládá podklad k obnově řízení.