Soupeřky nevybušila, ale ten klid! Teď se jí změnil svět, říká o Krejčíkové expertka

Jízda Barbory Krejčíkové pavoukem dvouhry na pařížském Roland Garros byla opravdu dechberoucí. „Kolikrát někoho favorizujeme a opomíjíme ostatní. A právě těm ostatním může pomáhat, že nejsou aspirantkami na titul,“ míní pro CNN Prima NEWS bývalá tenistka Petra Cetkovská.

„Všichni jsme jí to museli strašně přát. Říct si tohle na začátku sezony… Opravdu neuvěřitelná cesta,“ glosuje senzační triumf Krejčíkové Cetkovská, někdejší 25. hráčka žebříčku WTA. Vždyť dosavadním maximem ve dvouhře na grandslamu bylo osmifinále, do kterého nová antuková královna doputovala až loni, a to právě v Paříži.

Cetkovská dále říká, že Krejčíková není majitelkou trofeje z Roland Garros náhodou. „Je to opravdu neuvěřitelné, ale zároveň – musím říct – zcela zasloužené. Hrála naprosto solidní tenis. Její údery měly ideální délku a strategicky hrála opravdu dobře. Dělala minimum zbytečných chyb, nepředváděla žádné zbrklosti a vyzařoval z ní klid. Všechno, co hrála, mělo hlavu a patu, bylo to krásně promyšlené. Nepotřebovala něco úplně jo výjimečného, že by ostatní vybušila.“

A klid převažoval i ve chvílích, které by pomalu volaly po nějaké té nadávce nebo mrsknutí raketou. Řeč je především o semifinále proti Řekyni Marii Sakkariové, kdy měla vyhrát už dříve, ale vinou chybného rozhodnutí umpirového sudího si postup musela v dramatickém třetím setu uhrát prakticky dvakrát.

„Opravdu bylo vidět, že měla sebedůvěru. Nicméně to začalo už dříve. Před Roland Garros,“ pokračuje Cetkovská, „ovládla antukový turnaj ve Štrasburku. Měla v nohách pět vítězných zápasů a do Paříže přijela s nastartovaným sebevědomím. Věděla, že umí hrát s velmi dobrými hráčkami. Kolo od kola se to zlepšovalo. Ale v pokročilejší fázi turnaje jsou na tom všechny tenistky dobře – všechny jsou správně nastavené. Sakkariová byla poprvé v semifinále, Nasťa (Anastasija Pavljučenkovová) hrála premiérové finále. Klobouk dolů, jak to Bára zvládla.“

Skutečně málokoho by před French Open napadlo, že z mnoha výborných českých zástupkyň to bude zrovna Krejčíková, kdo zlomí sedm let trvající éru bez grandslamového titulu s tuzemskou signaturou. „Kolikrát někoho favorizujeme a opomíjíme ostatní. A právě těm ostatním může pomáhat, že nejsou aspirantkami na titul. Bára se na to mohla těšit, nebýt pod tlakem, a pak chytila momentum. Sedlo jí to neuvěřitelně, maximálně těžila z vlny, na kterou nasedla,“ uvádí 36letá Cetkovská.

Uvidíme, co bude, až si uvědomí, co se opravdu stalo

I ji dojala pofinálová slova Krejčíkové o Janě Novotné. Wimbledonská vítězka se v roce 2014 chopila tehdy 18letého talentu trenérsky i mentorsky. Naneštěstí už nemůže sledovat, jak si její svěřenkyně vede. V listopadu 2017 zemřela ve věku pouhých 48 let.

„Byla to strašně smutná událost. Jana je česká tenisová legenda. Co se týká jejich vzájemného pouta, to věděly ony samy nejlíp, jaké bylo. Ale takto se zdá, že opravdu velmi silné a Jana v Báře zanechala obrovskou stopu, svými radami jí opravdu pomohla. A také jde o to, že měla velmi podobný styl hry. Bára má hodně variabilní tenis, předvádí něco jiného, než co většina tenistek současnosti. Možná to i potřebovalo nějaký čas, aby si to všechno sedlo,“ vysvětluje Cetkovská.

Vše se nyní pro Barboru Krejčíkovou mění. Sice už ve čtyřhře byla světovou jedničkou, ale dvouhra je z hlediska prestiže a pozornosti tak trochu jiná dimenze. Bude zajímavé sledovat, jak se s novou pozicí grandslamové šampionky v singlu popasuje. A jestli dokáže na fenomenální úspěch nějak podobně navázat.

Zvědavá je i Cetkovská. „Uvidíme, zajímá mě, jak se s tím vyrovná, až si pořádně uvědomí, co se opravdu stalo. Nezměnil se jí jen tenisový svět, ale celý svět. Teď už si bude muset zvyknout na roli favoritky po většinu času. Přijde nový tlak, spoustu jiných věcí okolo, které zatím nezažila. Každopádně má tenis na to, aby se ještě zlepšila. Budoucnost ukáže, jak to zvládne.“

Tagy: