Počet nakažených koronavirem v Německu v posledních dnech a týdnech prudce stoupá. Podle Institutu Roberta Kocha, který v sousední zemi pandemii sleduje, jsou čísla nejvyšší od května letošního roku. Ještě více tamní orgány trápí, že mezi nemocnými je stále více mladších osob.
Podle nejnovější zprávy Kochova institutu dosáhl věkový průměr nakažených nové rekordní hranice. V současné době jim je v průměru 34 let, přitom ještě o letošních Velikonocích činil průměr 52 roků. Němečtí úředníci a vědci tak stále více a častěji přemýšlejí nad tím, co způsobuje nákazu u mladší populace.
#Verdopplungszeit bei 21 Tagen.
— Olaf Gersemann (@OlafGersemann) August 12, 2020
Wenn die Zahl der aktiven #Coronavirus-Fälle in 🇩🇪 weiter so steigt wie im Durchschnitt der letzten 7 Tage, dann wird es 21 Tage dauern - bis zum 2. September -, ehe sie sich erneut verdoppelt hat (von aktuell 10.512 auf rund 21.000).@welt pic.twitter.com/2b7NM8olF7
Ještě varovnější je statistika u osob ve věku do 20 let. V ní přibývá nakažených nejrychleji a u nových případů představuje už 23 procent. Podle expertů za tím může stát konec prázdnin a tudíž začátek nového školního roku ve spolkových zemích Berlín, Hamburk, Meklenbursko-Přední Pomořansko a Šlesvicko-Holštýnsko. Právě z Hamburku, milionového města na severu Německa, se stalo v posledních dnech největší ohnisko.
Němci zavedou povinné testy na koronavirus. V případě odmítnutí hrozí vysoká pokuta
Německo od soboty zavádí povinné testy na koronavirus pro všechny, kteří do země cestují nebo se vracejí z rizikových oblastí. Mezi ty epidemiologický Institut Roberta Kocha řadí Bělorusko, belgické Antverpy a některé provincie Španělska.
Druhým aspektem podílejícím se na rozšíření nákazy může být ústup od přísných bezpečnostních a hygienických pravidel. Především v autobusech a vlacích se podle mnichovského deníku Merkur objevuje stále více případů, kdy cestující odmítají nosit roušky či respirátory a nerespektují pravidla odstupu.
V Německu během úterý přibylo 1 226 nových případů. Jde o nejvyšší počet od 9. května letošního roku, kdy orgány registrovaly o 25 nově nakažených více. Rekordní čísla v Německu pocházejí ze začátku dubna a překonaly hranici šesti tisíc denně.
„Současný vývoj je bezpochyby znepokojující,“ řekl spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) ve vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk a doplnil: „Samozřejmě, pokud si teď nebudeme všichni dávat pozor, může celá situace dostat ještě větší dynamiku. Ale náš zdravotní systém v Německu dokáže tento stav v současné době dobře zvládnout. Ale je jasné, že s každou další infekcí by se události staly pro zdravotnické úřady těžšími a bylo by také obtížnější sledovat řetězce infekce. Bylo by dobré, kdybychom nyní vývoj stabilizovali.“
Pünktlich zum Beginn des Schuljahres erreicht der U20-Anteil unter den #Coronavirus-Neuinfizierten in 🇩🇪 einen neuen Höchstwert.
— Olaf Gersemann (@OlafGersemann) August 11, 2020
Karwoche: 6%
vorvergangene Woche: 20%
vergangene Woche: 23%
Quelle: RKI-Lagebericht@welt pic.twitter.com/zcCpXDWi60
S výpočtem a nástinem možného dalšího rozvoje infekce přišel reportér německého deníku Die Welt Olaf Gersemann. Na svém twitterovém účtu zveřejnil informaci, že pokud by se nákaza šířila současným tempem, během následujících tří týdnů by se počet nakažených v Německu zdvojnásobil.
Institut Roberta Kocha uváděl ke středě 12. srpna 10 512 tzv. aktivních případů v celém Německu.
Negativního vývoje v Německu si „všiml“ také americký prezident Donald Trump a při úterní tiskové konferenci v Bílém domě ve Washingtonu pravil: „Sedmidenní průměr Německa se bohužel zvýšil o 62 procent. To je opravdu nešťastné.“ Rovněž výslovně zmínil vysoká čísla ve Francii, Španělsku a Velké Británii. Neoznámil však, z jakých podkladů čerpal.