Vedení německé spolkové země Sasko, která sousedí s Českem a stále má nejvyšší čísla nakažených koronavirem, plánuje přestavět dům pro uprchlíky na vězení pro ty, kteří opakovaně porušují pravidla proti šíření nemoci COVID-19. Informaci přinesl nejčtenější německý deník Bild.
Před čtyřmi roky investovala saská vláda 30 milionů eur, v přepočtu 786 milionů korun, do střediska pro uprchlíky v tamní metropoli Drážďanech. Nyní má vynaložit další miliony na jeho přebudování na vězení, do kterého by úředníci po soudních příkazech zavírali odmítače karantény a tzv. lockdownu.
Není pravda, že by se zdravotníci nechtěli očkovat. Byla to bublina, říká pečovatel
Zájem o očkování a připravenost k vakcinaci proti nemoci COVID-19 mezi lékaři, zdravotníky a pečovatelským personálem v sousedním Německu výrazně vzrostl. Podle nejnovějších údajů tamních odborů dosahuje až 80 procent.
Na jaře loňského roku, kdy pandemie koronaviru propukla také v sousedním Německu, hodlala saská ministryně zdravotnictví Petra Köppigová zavírat „nepřizpůsobivé osoby“ na psychiatrická oddělení. Tyto plány později zavrhla společně s kolegy, když zjistili celkový dopad situace. Odklonili se také od možností využít jako „trestná zařízení“ prázdné hotely, protože nebyl nikdo, kdo by je hlídal, či přetížené nemocnice.
Nyní by tedy mělo dojít na „koronavirové vězení“. Kolik by měl za noc v něm strávenou platit narušitel pravidel, ještě není stanovené. Jasné však už je, že půjde o oplocený a policií střežený areál.
Zástupci saského ministerstva sociálních věcí potvrdili, že dojde k „posílení“ jednoho z ubytovacích zařízení a že při porušování karanténních opatření bude recidivistům hrozit vazba. „Postup bude probíhat následovně: Napomenutí, peněžitá pokuta, soudní příkaz k zadržení,“ uvedlo ministerstvo. Žádost k soudu má podávat ministerstvo zdravotnictví.
V Sasku už padlo mnoho oficiálních napomenutí, dokonce i pokuty, ale dosud nikdo neskončil ve vazbě kvůli tomu, že by opakovaně porušoval lockdown. „Ale je třeba být připravený a chránit ostatní osoby od těch, které jsou nepřizpůsobivé a odmítají se podřídit nastaveným pravidlům,“ vysvětlil mluvčí saského ministerstva sociálních věcí.