Na španělskou chřipku během dvou let zemřely desítky milionů lidí. V letech 1918 až 1919 totiž nevěděli to, co víme o šíření virů a respiračních onemocnění dnes. Podobný osud by nás mohl potkat, kdyby někteří lidé nadále ignorovali, co nás století vědeckého pokroku naučilo o ukončení pandemií, varují odborníci.
Pandemie z roku 1918 se projevila ve třech vlnách, od jara 1918 do zimy 1919. Celosvětově zabila 50 až 100 milionů lidí. První vlna na jaře roku 1918 byla relativně mírná. K většině úmrtí na španělskou chřipku došlo na podzim roku 1918, tedy během druhé, a zároveň nejhorší vlny.
Zdravotničtí experti očekávají, že se infekce COVID-19 letos v zimě rozšíří, protože koronaviry se během zimy šíří více. V zimním, a tedy i méně vlhkém vzduchu, mohou částice přenášející viry přežit déle. Naše nosní sliznice jsou navíc v zimě sušší a náchylnější k infekcím. A jakmile se počasí ochladí, trávíme více času uvnitř bez dostatečného větrání, takže virus má lepší podmínky se šířit.
Spanish Flu & TB viruses were suppressed with outdoor schools, fresh air, cross ventilation, high ceilings & warm clothes #architecture #Covid19 pic.twitter.com/xigl6uZxEy
— Orla Hegarty (@Orla_Hegarty) October 27, 2020
„Nový koronavirus si dosud nevyžádal tolik životů jako španělská chřipka. V USA na konci pandemie v roce 1918 zemřelo přibližně 675 tisíc lidí,“ řekl lékař Jeremy Brown, autor knihy Chřipka: Stoletý hon na vyléčení nejsmrtelnější nemoci v historii. „Dnes by se ve Spojených státech jednalo asi o tři miliony lidí,“ porovnal Brown.
V roce 1918 se u pacientů španělská chřipka do druhého dne často rozvinula v zápal plic, který byl pro řadu lidí smrtelný.
Nejvíce nakažených během druhé vlny
Existuje několik možností, proč byla druhá vlna roku 1918 tak fatální, včetně toho, že vir možná mutoval. Ve světě „zuřil“ poslední rok první světové války. Nekontrolovatelné šíření nákazy usnadňovaly pohyby vojsk a přeplněné vojenské tábory. Jednoduše by se dalo říct, že kam cestovali vojáci, cestoval také virus. To vedlo k tomu, že španělskou chřipkou a následně zápalem plic onemocnělo na podzim 20 až 40 procent personálu americké armády a námořnictva, což narušilo odvody, výcvik a výkon služby. „Chřipka a zápal plic během války zabily více amerických vojáků a námořníků než nepřátelské zbraně,“ uvádí studie z roku 2010.
Šest dní poté, co byl v Camp Devens v americkém Massachusetts hlášen první případ chřipky, se počet nakažených zvýšil na 6 674. Když si plukovník Victor C. Vaughan vzpomněl na Camp Devens, „bylo to šokující“, napsala Gina Kolatová, reportérka z The New York Times, ve své knize Chřipka: Příběh velké chřipkové pandemie roku 1918 a hledání viru, který to způsobil. „Byl (Vaughan) uprostřed první války s použitím moderních zbraní, války, která zabíjela mladé muže pomocí kulometů a plynu, a přesto to nebylo nic ve srovnání s touto nemocí,“ uvedla Kolatová.
In 1918, the Spanish Flu killed around 250,000 people in the UK - they had to deal with selfish anti-maskers then too... pic.twitter.com/iaFWCoCgDP
— Dolly... #resist #revolt #remove 💙😷🇵🇸 (@DollyResist) October 27, 2020
Obrovskou překážkou pro zvládnutí nákazy byla nedostatečná znalost povahy, chování a závažnosti viru. Pandemie přišla před povědomím, jak virus vypadá a jak jej izolovat. Druhá vlna nákazy, při které onemocnělo mnoho lidí, vedla lékaře a odborníky k myšlence, že se potýkají s jinou nemocí než na jaře.
Počet úmrtí na chřipku vyvrcholil v listopadu 1918, což byl pravděpodobně nejsmrtelnější měsíc pandemie. Na přehlídce ve Filadelfii, která se konala 11. listopadu, se nakazily španělskou chřipkou tisíce lidí.
Sociální dopad
Chřipka v roce 1918 zničila strukturu společnosti. Zhruba polovina úmrtí byla mezi mladými dospělými ve věku 20 až 40 let. Tím se nákaza liší od současné pandemie, kdy větší pravděpodobnost těžšího průběhu a úmrtí je u starších lidí.
Mnoho akcí bylo zrušeno. Došlo také na uzavírání některých škol a veřejných míst. „Strach byl všude, což způsobilo, že se mnoho rodin sešlo. Někteří členové rodiny neměli nic jiného na práci než zůstat doma,“ citovala Kolatová arizonské noviny.
The Spanish Flu: People Wearing Masks During The 1918 Influenza Pandemic. pic.twitter.com/vc94gw0pd8
— Badger (@Bertrom) October 26, 2020
Úřady nařídily nošení roušek a byl vydán zákaz plivání. Městští úředníci vydali represivní opatření, včetně pokut těm, kteří by pravidla porušili. V říjnu 2018 došlo ke zrušení návrhu k povolání 142 tisíců mužů i přesto, že Evropa vojáky potřebovala.
V roce 1918 neexistovala schválená a regulovaná vakcína. Vzhledem k tomu, že medicína se během století posunula mílovými kroky vpřed, běží nyní několik testů vakcíny proti COVID-10.