reklama

Španělské úřady rozhodly o smrti stovek telat uvězněných na moři

Španělské úřady rozhodly o porážce stovek telat, která strávila více než dva měsíce plavbou po Středozemním moři. Původně směřovala do Lybie a Turecka, zdejší úřady je však z obav z nemocí odmítly vpustit do země. Ze stejného důvodu budou nyní přeživší býci ve Španělsku utraceni.

reklama

Plavidla vyrazila na cestu ze španělských přístavů již v polovině prosince. Tři a půl tisíce býků ve věku od šesti do dvanácti měsíců mělo být převezeno do Lybie a Turecka na porážku. Lodě však nedostaly zelenou k zakotvení v tamějších přístavech kvůli obavám, že býci trpí katarální horečkou. Ze stejného důvodu jim bylo zabráněno zakotvit i v dalších přístavech. Zvířata proto proplouvala Středozemním mořem v otřesných podmínkách déle než dva měsíce.

Přepravci z problémů viní španělské ministerstvo zemědělství, které údajně mělo vystavit dokumenty s chybným určením původu býků. Ti totiž pocházejí ze Zaragozy a Teruelu, což jsou města, kde se katarální horečka nevyskytuje. V přepravních dokumentach však úřady údajně zapsaly jako místo původu Aragon, který se s horečkou v posledních dvou letech potýká. Katarální horečka je onemocnění přežvýkavců způsobené krvesajícím hmyzem. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky sliznic. Nemoc není přenosná na člověka.

Plavidla se však nemohla ani vrátit zpět do Španělska – kvůli snaze zakotvit v Libyi nesměli být býci vyloženi na španělské půdě. Nastalou situaci tak vyřešil až tlak Evropské unie. Španělská veterinární správa uvedla, že se zvířata na palubě nacházejí v hrozném stavu a další transport již nemusejí zvládnout. „Narozdíl od pytle brambor, který můžete převážet tam a zpátky, dokáží krávy cítit bolest a utrpení. Situace, kdy tisíce mladých býků uvíznou na moři na dva a půl měsíce jen proto, aby byli zabiti v zemi, odkud pocházejí, je extrémně skličující,“ prohlásila Olga Kikou, ředitelka neziskové organizace Compassion in World Farming. „A to vše je považováno za legální, navzdory tomu, že existují evropské zákony, které mají zvířata během transportu chránit a které uznávají jejich status vnímavých bytostí,“ dodává.

Právník společnosti vlastnící plavidla uvedl, že se budou proti rozhodnutí španělských úřadů bránit, jelikož čekají na výsledky testů na přítomnost katarální horečky ve stádu, a vysvětlil, že jejich cílem je dát zvířata dohromady a najít jim nového kupce. Ministerstvo zemědělství však uvedlo, že pokud přepravce nezačal s porážkou zvířat do pondělí, zajistí ji samo. S tím měli veterináři začít v úterý.

Tagy:
Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství
Volby 2021

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli
OH 2021

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli

Z pozice nejvyšší s radostí i trochou nervů sledoval, jak na olympiádě v Tokiu válí české hráčky, které do domoviny vezou jednu zlatou a stříbrnou medaili. A z pozice tchána prezident českého tenisového svazu Ivo Kaderka pořádně trpěl a pak se ohromně radoval z toho, co předvedl na tatami v chrámu Budókan Lukáš Krpálek. „Přepsal dějiny světového juda,“ říká pro CNN Prima NEWS Kaderka.

Cestování v době covidové: Vyplníte lejstra, jdete na test, ale nikoho to moc nezajímá

Poletíme? Nebo nepoletíme? A co všechno musíme splnit? Letošní dovolená byla pro všechny jiná než obvykle. Někdo raději kvůli covidu zůstal doma. Kdo se rozhodl vyrazit do ciziny, musel si ohlídat, aby splnil všechna nařízení. Pohlídat si, jak moc riziková je vybraná země, vyplnit lejstra, podstoupit test, stáhnout si aplikaci, stáhnout si QR kód. Jenže zajímá to vůbec někoho?

Zanedbané děti přilákaly pozornost strážníků. Matka po nich hodila klec s papouškem

Jen těžko pochopitelný případ se odehrál v Břeclavi. Dvou na první pohled zanedbaných malých dětí, které bosé pobíhaly vedle rušné silnice, si všimli místní strážníci. Když následně zjišťovali, kde mají rodiče, z nedalekého domu na ně začaly létat nejrůznější předměty, včetně vázy nebo dokonce klece s papouškem. Tím navíc celá situace ani zdaleka neskončila.

Čínu poprvé od Wu-chanu drtí nová varianta koronaviru. Asijské země propadají panice

Čínu zasáhla epidemie, kterou státní média označila za „nejrozsáhlejší od Wu-chanu“. Země, která se pyšní nulovou tolerancí vůči COVID-19, zaznamenala od 20. července více než 200 nových případů spojených s epidemií ve městě Nanking. Tato epidemie začala, když pracovníci letiště, kteří čistili letadlo přilétající z Ruska, měli pozitivní test na koronavirus. Od té doby se vir rozšířil do pěti provincií a nejméně 13 měst včetně hlavního – Pekingu.

Běloruská sprinterka odmítla nařízený návrat do vlasti. Olympijský výbor řeší, co dál

Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská je v bezpečí v Tokiu, oznámili zástupci Mezinárodního olympijského výboru (MOV). V neděli odmítla odletět zpět do své vlasti, k čemuž ji podle jejích slov nutilo proti její vůli vedení běloruské výpravy. Noc strávila v hotelu na letišti. V pondělí měla startovat v běhu na 200 metrů, místo toho ji čekají další rozhovory s MOV, který si rovněž vyžádal detailní stanovisko Běloruského olympijského výboru.

reklama

Domácí zpravodajství

Policie řeší záhadná zranění na západočeských nádražích. Napadení trpí ztrátou paměti

Policisté vyšetřují hned dvě záhadná zranění na západočeských nádražích. V Rokycanech objevili zaměstnanci soukromé bezpečností agentury zraněného Ukrajince. Měl silně poraněný konečník a bez pomoci by pravděpodobně vykrvácel. Jak ke zranění přišel, si ale nevybavuje. V Plzni zase kolemjdoucí našli bezvládnou důchodkyni s rozbitou hlavou. Na to, co se jí stalo, si ale také přesně nevzpomíná.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

reklama