Záplavy ve Španělsku pokračují
Španělští záchranáři stále pátrají po obětech katastrofálních povodní, které zemi zasáhly. Pomoci má i patnáct tisíc členů bezpečnostních složek. Objevují se dojemné příběhy těch, které se podařilo najít až po několika dnech.
Jedním z takových je i neuvěřitelný příběh 87leté ženy z Valencie, který se objevil na sociálních sítích. Seniorka zůstala tři dny uvízlá v autě pod desítkami dalších vozů. Na záchranu čekala tři dny vedle těla mrtvé švagrové. Když uslyšela blížící se záchranáře, začala volat o pomoc.
ČTĚTE TAKÉ: Když zabíjí obří vlna… Tsunami děsí brutální nepředvídatelností, jaká byla nejhorší?
Šance na nalezení přeživších motivují hasiče. Nyní v garážích hledají hlavně těla pohřešovaných. Podmínky jsou ale náročné a týden od povodní je naděje na další příběhy se šťastným koncem minimální.
REPORTÁŽ z „rezavého pásu“ USA. O Wisconsinu rozhodne bělošský okrsek černošského města
Jedním ze swing states, tedy rozhodujících klíčových států letošních amerických prezidentských voleb, je Wisconsin. Leží u Velkých jezer a býval po léta baštou demokratů, což v posledních letech narušil pouze Donald Trump v roce 2016. Nyní na Wisconsin znovu cílí. Do karet mu může hrát skutečnost, že o tom, kam se přikloní, nejspíš rozhodne okrsek plný bělochů, který navíc dlouhodobě podporuje jeho Republikánskou stranu. Milwaukee, které je nejlidnatějším městem státu, i přímo onu zmíněnou bělošskou čtvrť navštívil redaktor CNN Prima NEWS Tomáš Kačmár.
„Je to traumatizující a šílené. Lidé volali a křičeli: umřu, umřu, pomozte,“ řekl hasič Samuel Borras Garcia pro Sky. „Ve vodě mohou být viry a bakterie, protože tam jsou mrtvá zvířata. Je lepší nosit rukavice, roušku a nedotýkat se bahna,“ popsal dobrovolník Pablo.
Španělská národní garda požádala příbuzné pohřešovaných lidí, aby poskytli vzorky DNA k identifikaci těl.
Kapacity márnic nestačí. „Původně byla k dispozici márnice pro přibližně 100 mrtvých, ale rychle se ukázalo, že to nestačí. Zajistili jsme márnici s kapacitou pro 400 zemřelých,“ sdělil novinářům vedoucí španělské vojenské pohotovostní jednotky Javier Marcos.
V ulicích Valencie zůstala spoušť, bahno a řady nepojízdných aut. Obyvatelé zuří. Obviňují úřady, že je včas nevarovaly před hrozící katastrofou. Španělská vláda pošle 268 miliard korun na pomoc lidem a firmám, které povodně zasáhly.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Bojím se násilností po volbách, říká Čech z Washingtonu. O politice se lidé raději nebaví, tvrdí