REPORTÁŽ z „rezavého pásu“ USA. O Wisconsinu rozhodne bělošský okrsek černošského města

Výzdoba jednoho z domů ve Waukeshe, bělošském předměstí jinak převážně černošského Milwaukee.

VOLBY V USA: Nálada voličů ve Wisconsinu

Jedním ze swing states, tedy rozhodujících klíčových států letošních amerických prezidentských voleb, je Wisconsin. Leží u Velkých jezer a býval po léta baštou demokratů, což v posledních letech narušil pouze Donald Trump v roce 2016. Nyní na Wisconsin znovu cílí. Do karet mu může hrát skutečnost, že o tom, kam se přikloní, nejspíš rozhodne okrsek plný bělochů, který navíc dlouhodobě podporuje jeho Republikánskou stranu. Milwaukee, které je nejlidnatějším městem státu, i přímo onu zmíněnou bělošskou čtvrť navštívil redaktor CNN Prima NEWS Tomáš Kačmár.

Nejdůležitějším místem Wisconsinu je jeho největší město Milwaukee. To je mezi významnými americkými městy raritou. Žije zde totiž více Afroameričanů než bělochů. Podle dat z roku 2020 se k černošské populaci hlásí přes 40 procent obyvatel města, zatímco k bělošské jen 35.

ČTĚTE TAKÉ: Lesk a bída Los Angeles. Bezdomovci a drogově závislí tady trápí i oblíbený Hollywood

Ještě v roce 2010 přitom běloši ve městě převládali. Na vině je podle sociologů fenomén zvaný „bílý útěk“. Město podle jeho definice opouští bělošská populace, která je většinou nahrazována jinými přistěhovalci.

Složení populace v Milwaukee pochopitelně před prezidentskými volbami nahrává demokratické nominantce a viceprezidentce Kamale Harrisové, která je hrdá na své kořeny z Jamajky a Indie.

Ačkoliv se ve městě za poslední roky snížila kriminalita, ráj na zemi rozhodně nepřipomíná. V centru člověk narazí na bezdomovce či drogově závislé v podstatě v každé druhé ulici. Občas to jsou černoši, jindy běloši.

Wisconsin patří do takzvaného rezavého pásu, čili území ležícího na severovýchodě USA a u Velkých jezer, které postihl úpadek průmyslu, zavírání továren a masivní chudnutí tamních obyvatel. Mnozí z nich skončili na ulici. A Milwaukee se s hospodářskou krizí dodnes vyrovnává.

Bílé předměstí černošské metropole

Stejně výrazně jako se od ostatních velkých měst USA liší Milwaukee, tak se od Milwaukee liší jeho předměstí Waukesha. Na rozdíl od zbytku města je obývají zejména běloši, a navíc většinou republikáni. Tato strana zde má už řadu let svoji baštu, vyhrává lokální volby a výrazně promlouvá do bojů o místa v Kongresu, Senátu či do prezidentských klání.

Americká média uvádějí, že jde o místo, které může rozhodnout o tom, kdo z dvojice Donald Trump - Kamala Harrisová si bude moci připsat 10 volitelů z Wisconsinu. Proč tomu tak je, mi ve Waukeshe vysvětlil jeden z místních.

„Waukesha je strašně hustě obydlená, v tomhle je to jeden z největších okrsků ve státě,“ řekl pro CNN Prima NEWS Sy, rodilý Američan, jehož rodiče pocházejí z Íránu. V okrsku Waukesha žije už 25 let. Osobně jde však proti proudu většiny. „Půjdu volit Harrisovou a vůbec se za to nestydím. Nechápu, jak někdo vůbec může Trumpa zvažovat po tom všem, co udělal a dělá,“ popsal svůj postoj Sy.

Svůj názor mi říká kousek od domu, jehož majitel si na zahradu nechal dát nepřehlédnutelný panel se slogany „Trump – Vance“ či „Udělejme Ameriku opět velkou“. Ten druhý doplnil Trumpovou fotografií po zatčení a také dalším panelem na podporu místního republikánského nominanta do Senátu. „Před lety přitom tvrdil, že volil Obamu,“ směje se Sy a říká, že majitele domu osobně zná.

Jeho nechuť volit Trumpa má i další obyvatelka Waukeshy. „Upřímně doufám, že nevyhraje Trump. Už jsme ho měli a byla to katastrofa,“ říká pro CNN Prima NEWS Marylou. Dáma, která se chlubí svými evropskými kořeny, konkrétně finskými, si pak povzdechne, že americká politika už není jako kdysi. „Dřív jsme měli u voleb dva lidi a u obou jsem našla něco dobrého. Politici z jedné strany byli ochotni jednat s těmi z druhé a často se shodli. To dnes neexistuje,“ smutní Marylou.

Jsou USA připraveny na ženu-prezidentku?

Je však patrné, že Trump má na bělošském předměstí Milwaukee silnou pozici, a to i navzdory své pověsti. O sousedovi s trumpovským panelem na zahradě už řeč byla a nebyl jediným, kdo se neváhal chlubit svým výběrem. „Není to ideální volba, ale moje rodina vždy volila republikány. Na Trumpovi mi vadí asi milion věcí, ale stále je to republikán. Na tom záleží,“ říká v jedné z kaváren ve Waukeshe číšnice Courtney.

A zastání našel před vrcholícími prezidentskými volbami i u dalšího obyvatele Waukeshy, i když není bělochem. „Sice neříká vždy pravdu, ale je to lepší volba. Za něj všechno fungovalo a hlavně byla práce,“ hodnotí Sheikh. Do Spojených států přišel před 38 lety z Pákistánu, kde podle jeho slov „vládne prezident, který by měl být ve vězení, a ve vězení je člověk, který by měl být prezident“.

Sheikh dodává, že volby ovládne právě bývalý prezident. „Myslím si, že to bude Trump, protože Amerika ještě není připravena mít ženu-prezidentku. Kdyby ano, nejlepší volbou by byla Hillary Clintonová,“ říká dále Američan původem z Pákistánu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jaká je situace ve Spojených státech před volbami?

Tagy: