Španělsko devastují ničivé požáry. Uhořel hasič, popelem lehly desítky tisíc hektarů

Hasič pláče v blízkosti požáru Losacio 17. července 2021.

Evropa čelí extrémnímu horku

Požáry ve Španělsku už za týden vyplenily území o rozloze přes 20 tisíc hektarů. V neděli si navíc vyžádaly první oběť, zemřel jeden z hasičů, informují místní média. V neděli večer registrovali v zemi téměř čtyřicet lesních požárů, z toho více než polovinu ještě nemají pod kontrolou. Na 2 300 lidí zůstává evakuováno, někteří museli své domovy opustit už před týdnem, v pondělí by se ale část z nich měla vrátit domů, napsal deník El Mundo.

Nejhorší je situace v autonomních oblastech Extremadura, Andalusie, Kastilie-León, Galicia a Katalánsko. První obětí lesních požárů se stal podle deníku El País dvaašedesátiletý hasič, který nestačil utéct jako jeho kolegové před rychle se šířícím ohněm v provincii Zamora na severozápadě země v region Kastilie-León. Soustrast pozůstalým vyjádřil na Twitteru i předseda španělské vlády Pedro Sánchez, který také ocenil práci všech, kteří téměř bez odpočinku bojují s požáry.

Sánchez se v pondělí chystá navštívit jednu z postižených oblastí, a to provincii Cáceres v Extremaduře. V tomto autonomním regionu na západě země plameny zničily na šest tisíc hektarů. Jiné dvě obce v téže provincii navštíví ještě večer španělský král Felipe VI.

Vlna veder ve Španělsku by měla dnes po týdnu zmírnit, ještě v neděli ale po celé zemi teploty přesahovaly 40 stupňů nebo se k této hranici blížily.

Tagy: