Spaní v obyčejném autě má svá pro a proti. Hlavně se neudusit a neztratit klíče

Růst cen ubytovacích služeb nutí lidi cestující na dovolenou nebo i na služební cestu k různým úsporným řešením noclehu. V karavanu ani velké dodávce to není problém, nejedna posádka auta ale na cestě k moři tráví neklidné chvíle odpočinku přímo v osobních autech. Co můžete udělat, aby nešlo o úplné utrpení?

Spaní v autě je staré jako motorismus sám. Při nepřízni počasí či různých nebezpečenstvích brali pasažéři v případě nemožnosti pohodlnější alternativy často za vděk stísněnými útrobami automobilu. Člověk je ale obvykle roztodivnými způsoby zkroucen na sedačkách a odpočívat tímto způsobem vydrží sotva pár hodin. A čím více lidí v autě je, tím je situace samozřejmě horší. Pokud tedy nevlastníte staré hranaté Volvo 940 combi či přestavěný pohřební vůz, zpravidla si moc nepospíte.

Bez ohledu na okolnosti interiér auta obvykle oceníme, když se strhne bouře, která v létě ráda kazí festivalovou náladu nebo okolo stanu obchází medvěd. Přese všechny komplikace existuje pár tipů, jak si noc ve vozidle pokud možno trochu zpříjemnit.

Najděte si vhodnou polohu

Předem vyzkoušejte, jak se vám v autě nejpohodlněji spí – pokud je o něčem takovém vůbec možné hovořit. Na předních sedadlech? Na zadní lavici? U hatchbacků a kombi doporučujeme sklopit zadní sedadla a přespat v kufru. Přední sedačky posuňte co nejvíce dopředu a prostor za nimi vyplňte zavazadly, aby vám do něj nepadala hlava. Vzniklý prostor zakryjte něčím měkkým – nafukovačkou, karimatkou či dekou. Skutečně luxusním řešením je matrace z dvoulůžka, kterou vyříznete přesně do tvaru kufru.

Zajistěte větrání

Největším problémem nocování v autě není jen nedostatek pohodlí, ale také zkažený nebo žádný vzduch. Ve voze se rychle hromadí vlhký, vydýchaný vzduch, který se neklamně hlásí mocným rosením oken zevnitř. Jak tedy zajistit větrání?

Všechna okna pootevřete na mírné štěrbiny – v dešti jim navíc můžete vytvořit stříšku tím, že do dveří přivřete igelitovou tašku, přes kterou vám nenaprší do lože. Pokud se v noci vzbudíte kvůli zimě nebo vydýchanému vzduchu, nastartujte a zapněte topení nebo klimatizaci.

Při volnoběhu má motor spotřebu do dvou litrů paliva na hodinu, což není moc – přesto je dobrý nápad se těsně před noclehem zastavit na čerpací stanici.

Zamkněte se

Nezapomeňte se před spaním v autě zevnitř zamknout, nechcete přece, aby se vám dovnitř někdo v noci vplížil. Klíč odložte na místo, kde jej ráno naleznete nebo jej v případě klasických klíčů raději nechte ve spínací skříňce. Nemusí se to zdát, ale jeho hledání je v navlhlém ránu dosti mrzuté.

Ráno auto vysušte

Navzdory všem opatřením se ráno vzbudíte zpocení nebo prostě mokří v odporně vlhkém autě s vydýchaným vzduchem. Z člověka se vody vypařuje až až. Aby vám auto ani věci v něm nezatuchly, je třeba jej co nejdříve vyvětrat.

Když vyrážíte na další cestu, zapněte klimatizaci a otevřete okna, aby se co nejrychleji vyměnil vzduch v kabině. Pár minut před tím, než zastavíte, vypněte klimatizaci a nechte zapnutý jen ventilátor. Vyženete tak zkondenzovanou vodu z větracího systému a zabráníte, aby se v něm usadily houby, plísně či bakterie.

Pořiďte si praktické doplňky

Invertor je součástka, kterou připojíte do 12voltové zásuvky (autozapalovače) a do ní si můžete zastrčit klasické 220voltové spotřebiče. Invertory utáhnou například nabíječky na notebooky či fotoaparáty. Dobrou alternativou je i powerbanka.

Zapomínáte zhasnout světla, vypnout klimatizaci nebo přenosnou chladničku při zhasnutém motoru? Zabalte si startovací kabely, se kterými můžete požádat o připojení své vybité baterie k akumulátoru někoho jiného. Případně s nimi také můžete pomoct jinému nebožákovi.

Mnoho řidičů dá před nehostinným parkovištěm u silnice přednost soukromí zdánlivě idylické louky nebo lesíku. Travnaté parkoviště se ale dokáže po dešti velmi rychle změnit na zablácený tankodrom. Vyprošťovací lano s velkou pravděpodobností nebudete potřebovat, ale v nečekaných situacích se může hodit.

Tagy:
dovolená karavan auto cestování spaní v autě nocování v autě

Hlavní zprávy

ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:27

Ukrajinské síly zaútočily na dva sklady s municí a zničily dron za sedm milionů dolarů, píše proukrajinský web

22:09

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, kterého podezírá z vlastizrady

21:54

Ukrajinci zaútočili na ruské sklady, zničili dron za miliony dolarů

21:38

USA ohlásily další pomoc pro Ukrajinu

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.