Vejce jsou v Česku rekordně drahá a levnější podle chovatelů v dohledné době nebudou. Odborníci dokonce předpovídají mírný nárůst ceny kvůli vyšší poptávce. Ta nastane především na velikonoční svátky, které letos oslavíme zhruba za měsíc.
Pan Dvořák je chovatelem sedmi tisíc nosnic, které mu každý den dají pět a půl tisíce vajec. Už teď má všechna vejce na Velikonoce zamluvená. „Máme skladem třeba jeden den vajec, jindy míváme čtyři. Takže já už teď vím, že to bude na Velikonoce problém,“ popsal Josef Dvořák.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chovatelé prasat znečišťují planetu, nemusí proto dostat úvěr. Vepřové by mohlo zdražit
Cena ale u tohoto chovatele zůstane stejná, tedy sedm korun za podestýlkové vejce. Pro zlevnění prý není prostor, rapidně se mu totiž zvýšily náklady za energie, obaly, ale hlavně krmiva. Právě jejich cena se panu Dvořákovi zvýšila za poslední čtyři roky o 100 procent. „Krmení dělá určitě tak 80 procent ceny vajec,“ doplnil chovatel.
Už teď cena vajec překonala rekord z roku 2012, kdy jsme za jedno vejce platili pět korun a devět haléřů. Podle drůbežářů ale levněji nebude. „Do Velikonoc by ta cena mohla být podobná,“ uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
Máslo za 29 korun, chleba za 14. Čechům se stále vyplatí nakupovat jídlo v Polsku
V Česku je draho a každý hledá, kde by ušetřil. Někdo je příznivcem slevových akcí, jiný nedá dopustit na nákupy za hranicemi a vyráží do Německa nebo Polska. A právě tam se dá nakoupit až o třetinu levněji než u nás.
Vajec je ale kvůli ptačí chřipce v Evropě mírný nedostatek, proto se kvůli vyšší poptávce může cena ještě měnit. „Do Velikonoc mohou ceny ještě velmi mírně vzrůst, ale nebude to o moc, protože na druhou stranu spotřebitel šetří. Pakliže by pro něj cena byla neúnosná, vejce by nekupoval,“ zhodnotil agrární analytik Petr Havel.
Nekula kritizuje řetězce
„Cena vajec v ČR byla v posledních 20 letech až na různé výkyvy téměř stejná. (…) V současné době – posledním čtvrtletí loňského roku a začátkem letošního roku – je to dáno nákazovou situací v Evropě, kdy se utratily miliony kusů nosnic, proto stoupla cena vajec na evropském trhu. Tuzemská cena zemědělských výrobců pouze kopíruje tu evropskou. Ve výrobě vajec nejsme soběstační,“ doplnila Dlouhá.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak nahradit vejce v kuchyni?
Ministr zemědělství poslední týdny kritizuje obchodní řetězce, že uměle navyšovaly ceny cukru. Další položkou jsou podle ministra právě vejce. „Budeme se zajímat i o vejce, ale zajímají nás i jiné komodity, ať jsou to třeba jablka, nebo brambory, kde rovněž máme řadu podnětů, že tam dochází k vysokým obchodním přirážkám,“ prohlásil už dříve ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Zástupci supermarketů však dlouhodobě tvrdí, že situace naopak zneužívají zemědělci a potravináři.