Návrat do škol se příští týden nebude týkat dětí s vážnějším postižením
Do českých škol se příští týden vrátí zhruba 40 - 60 procent dětí. Takový je odhad ministerstva školství a podobná data uvádí i jednotlivá města. Deváťáci a maturanti chodí na konzultace už od minulého týdne a děti na prvním stupni usednou do lavic už 25. května. To ale neplatí pro žáky s vážnějším zdravotním postižením ze speciálních škol.
Návrat do škol od 25. května se nejspíš nebude týkat dětí s vážnějším postižením. Definitivní rozhodnutí zatím ještě nepadlo, ale někteří rodiče i spolky už apelují na ministerstvo, aby do školy pustilo i jejich děti. Ministr školství Robert Plaga (ANO) už připustil, že některé speciální třídy by se na přelomu května a června otevřít mohly.
V rozhovoru pro Hlavní zprávy CNN Prima NEWS ministr školství dodal, že téma návratu dětí do speciálních škol je jedno z nejtěžších, co s epidemiology řeší. „Je potřeba vybalancovat epidemiologické riziko, protože řada těch dětí má oslabenou imunitu. Riziko, že by se tam skutečně koronavirus vyskytl, je velmi vysoké.“ Podle něj by se ale při jasném přání rodičů děti mohly do speciálních škol vrátit dříve než 30. června.
„Zatím necháváme čas na to, co udělají klasické první stupně, a speciální školy bychom si nechali, pokud se to bude vyvíjet dobře, až skutečně začátkem června,“ doplnil epidemiolog Rastislav Maďar.
Výzva pro učitele: Tisíce žáků v době pandemie vůbec nekomunikovaly se školou
Studium na dálku bude mít negativní vliv na více než devět tisíc žáků. Jedná se o studenty, kteří v době koronaviru se školou vůbec nekomunikovali. Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala je teď na jednotlivých školách, jak se v následujícím období vypořádají s tímto výpadkem a jak minimalizují rozdíly mezi žáky.
Epidemiologové upozorňují na zvýšená rizika a i přes tlak některých rodičů v názorech nepolevují. Z těch dětí, které potřebují mimořádnou péči, mohou od 25. května do škol jen žáci s poruchami učení nebo zrakově a sluchově postižené.
„Tohle je opatření, které nikomu nepomůže a vrhne rodiče dětí s těmi speciálními potřebami do ještě větší izolace a často i nezvladatelných stavů,“ řekla členka výboru pro sociální politiku Olga Richterová (Piráti). Martin Baxa (ODS), člen výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu řekl, že jsou na speciálních školách profesionálové, kteří jsou připraveni se o děti dobře postarat. „Byla by velká škoda, kdyby tyto školy měly zůstat až do 30. června uzavřené,“ dodal.
Problémy s imunitou i rozestupy
Jedním z žáků speciální třídy v Jihlavě je i jedenáctiletý Jakub z Rantířova, který se do školy už těší. Podle jeho maminky o ní mluví každý den a vzdělávací prostředí mu chybí. Jakub ale trpí velmi vzácným onemocněním, sturge-weberovým syndromem, a je epileptik. Není tedy jisté, jak by si jeho tělo s nákazou koronavirem případně poradilo.
Speciální školy si fungování veškerých hygienických nařízení v praxi, jako je nošení roušek, zvýšená hygiena a podobně, nedovedou představit. „Hodně to bude záležet na učiteli, aby žáky ohlídal, protože ty rozestupy nejsou děti schopny dodržet,“ dodala ředitelka Základní školy v Jihlavě.
V této jihlavské škole bude ticho a prázdno v sedmi třídách a návrat do lavic se netýká 72 žáků. Rodiče si stěžují, že jim ubíhá čas, ale nezbývá jim nic jiného než trpělivě čekat a suplovat práci učitelů. Ne všichni ale s návratem postižených dětí do školy souhlasí.