Naše schopnost předvídat je velmi chabá, zvykněme si na to, říká k otázce změn v systému PES a možnému lockdownu poslanec hnutí ANO Julius Špičák. Ten si v pořadu Partie Terezie Tománkové stěžoval na selhání intelektuálních elit či kritiku tvůrců systému PES, kteří se naopak zlobí na vládu kvůli jeho modifikaci.
„Postup je naprosto logický. Stále mě ale znovu a znovu fascinuje, jak chabá je naše schopnost předvídat, protože se to neočekávalo. Zejména tak brzy po rozvolnění,“ komentuje pravděpodobné přesunutí ze 3. do 4. stupně v systému PES Špičák. V pořadu Partie Terezie Tománkové zároveň dodal, že data, podle kterých se systém řídí, nejsou dostatečná.
Podle Špičáka tak nelze předpovědět, zda se Česko řítí do dalšího lockdownu. „Je potřeba reagovat ze dne na den. Zvykněme si na to, že naše schopnost předvídat je malá,“ řekl poslanec. Podle něj je také takřka jisté, že stupně 1 či 2 jsou Čechům extrémně vzdálené. „Dneska už je naprosto jasné, že do stupně PES 1 a 2 se nikdy nedostaneme. Možná až po úspěšné vakcinaci,“ řekl Špičák v pořadu Partie Terezie Tománkové.
Kraus: Funguje vůbec ještě PES?
Podle předsedy senátního zdravotnického výboru Romana Krause (ODS) je otázkou, zda vůbec systém PES ještě funguje. „Některá opatření by nemusela být plošná. Věřím, že byl vytvořen na základě dobré vůle,“ řekl Kraus s tím, že řada malých obchodů a dalších provozoven nemusela být zavřena.
Systém PES naopak obhajuje poslanec Špičák. „PES žije a to, že je modifikován, je logické,“ řekl Špičák. Ten připomněl slova ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který při představení systému tvrdil, že „to není dogma“. „Společnost je živoucí organismus a my musíme ty parametry upravovat,“ dodal Špičák.
Poslanci vládního hnutí ANO naopak vadí, že se tvůrci protiepidemického systému aktuálně vůči kabinetu vymezují. Experti si totiž stěžují, že vláda de facto ignoruje skóre systému a nadále platí 3. stupeň, přestože už nyní odpovídá 4. stupni. „Přimlouval bych se, aby si vědecká obec nevyřizovala účty a spíš systém a celou snahu eliminovat infekci podporovala,“ řekl Špičák. Dodal, že experti si samozřejmě mohou stěžovat, ale prostřednictvím orgánů a pracovních skupin, nikoliv přes média.
Špičák: Selhaly intelektuální elity
Špičák si stěžoval i na absenci autorit v oblasti epidemiologie, které fungují v jiných státech. Za zmínku stojí například německý Institut Roberta Kocha. „Obor infekční epidemiologie v Čechách nemáme vědecky podchycený,“ řekl Špičák s tím, že chybějící autoritu zde nahrazují jednotliví odborníci.
Pokud jde o komunikaci ze strany ministerstva zdravotnictví a vlády, podle Krause došlo k řadě drobných chyb, přičemž připomněl aktuální případ s kávou v pytlíku. „Je snadné kritizovat, ale je řada věcí, které by se dít neměly,“ řekl Kraus.
V otázce kampaně na podporu očkování by Špičák využil intelektuální elity. „Postrádám povzbudivé vyjadřování například u intelektuálních špiček. Společnost potřebuje povzbudit. Vidím tu selhání intelektuálních elit,“ řekl poslanec. Mezi takové špičky řadí univerzitní rektory, umělce či publicisty. Pomoci by podle něj měli i přesto, že vládě Andreje Babiše (ANO) v otázce řešení pandemie již nevěří. „Měli by jít za hranu. Je to společný cíl bez ohledu na to, jaká konkrétní vláda tam sedí,“ doplnil Špičák.