reklama

Špicar: Euro je jen měna, nepřeceňujme jeho význam. Neudělá z nás Německo ani Řecko

Otázka přijetí eura není součástí předvolebních kampaní. Podle hostů pořadu Interview, ekonoma Martina Slaného a viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara, je hlavním důvodem fakt, že po něm tady nyní není poptávka. Na samotnou jednotnou evropskou měnu však mají rozdílný názor. „Euro je jen měna, nepřeceňujme jeho význam,“ uvedl Špicar. Slaný namítl, že to tak není a v případě eura jde i o politickou, fiskální a transferovou unii.

reklama

Špicar ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že euro není pro Českou republiku významné. „Zatím to není téma a asi se jím ani nestane. I kdybychom ho chtěli přijmout, tak bychom kvůli stavu českých financí nemohli,“ podotkl. Slaný dodal, že lidé o euro ani nestojí. V otázce jeho přijetí se 70 procent české populace vyjádřilo proti.

„Není chyba, že dosud eurem neplatíme. Je dobře, že máme vlastní měnovou politiku a flexibilní kurz koruny. Euro má sice své výhody, ale postupem času se zmenšují – a obnažují se jeho nevýhody,“ vysvětloval Slaný. Doplnil, že pokud česká koruna funguje, tak není otázka přijetí eura na stole. „Pokud něco eurozóna přinesla, tak je to snížení míry inflace. To jsme si ale dokázali zabezpečit sami,“ podotkl.

Špicar však reagoval, že Česku s přijetím eura ujíždí vlak. „Vítám vstup Chorvatska, kde výhody eura znají turisté, kteří tam jezdí. Experiment za nás provedlo už Slovensko. Kdyby politici lidem vysvětlili, že se eura bojí zbytečně, tak by si u nás našlo oblibu,“ myslí si.

Euromýtus zdražování

Češi mají podle něj největší obavu z toho, že by se s přijetím eura zdražovalo. „To je však euromýtus. Slovensko je příkladem toho, že když vláda vymáhá sankce, tak se tomu dá předejít,“ podotkl s tím, že tato obava vznikla tak, že někteří podnikatelé po přijetí eura zaokrouhlovali ceny nahoru. „Euro je jen měna, nepřeceňujme jeho význam. Neudělá z nás skvělé Německo, ani bankrotující Řecko. Tento názor je naivní,“ pokračoval s tím, že by ho Česko mělo přijmout.

„Pomůžeme exportérům, kteří Česko živí. Ušetříme na směně a posílíme v Evropě. Rozhodovací centrum po brexitu bude v eurozóně,“ řekl. S názorem že euro je jen měna však nesouhlasí Slaný. „Není to jen měna. Je to i politická, fiskální a transferová unie. Řada transferů se děje skrytě. Příkladem je systém Target, který vyrovnává nerovnováhy v zahraničním obchodě,“ vyzdvihl.

Špicar následně dodal, že lidem nikdo výhody eura nevysvětluje. „Podezřívám politiky z toho, že vidí 70 procent populace, která je proti němu, a mají pak strach hladit společnost proti srsti. Udělat něco, aby jim vysvětlili, že se pletou. Chybí nám politici s odvahou,“ myslí si. Doplnil, že i přesto, že by euro Česku pomohlo, tak není reálné, abychom ho přijali, když se ho většina lidí bojí. „Nebyla by to dobrá politika,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama