Spor ve vládě: Nic měnit nebudeme, reaguje Válek na Stanjurovy plány škrtů ve zdravotnictví

Další návrh na úspory

Další možné škrty, které ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) představil v souvislosti s konsolidačním balíčkem, se nesetkaly s kladným přijetím u některých jeho vládních kolegů. Výhrady k navrženým úpravám mají například ministerstva pro vědu a výzkum či pro místní rozvoj. Hlasitě se ozval i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Tvrdí, že jedna z navrhovaných změn je pouhé úřednické nedopatření, s nímž ve svém resortu nepočítá.

Šéf státní kasy Stanjura upozorňuje, že plánovaný soubor opatření k ozdravění státních financí není dostatečný, proto plánuje další kroky k zeštíhlení státního rozpočtu. Vláda je zatím ještě neprojednala a mezi členy kabinetu vyvolávají spory.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Ministr Válek nedával při studiu pozor, rýpnul si Nešpor. Naštval ho výrok o alkoholu a daních

Za přehnanou označila výši navržených škrtů ministryně Helena Langšádlová (TOP 09), která má na starosti vědu a výzkum. „Tato výše je pro vědu, výzkum a inovace nepřijatelná,“ uvedla. Rozpočet v této oblasti by se měl v příštím roce seškrtat o deset procent.

Snížení financí by mělo dopadnout i na ministerstvo pro místní rozvoj. To by mělo podle návrhů přijít až o 11 miliard. Ivan Bartoš (Piráti), který resort vede, Deníku N sdělil, že je to nepředstavitelný návrh. „Počítáme v národních dotacích minimálně s částkou odpovídající střednědobým výhledům,“ řekl. „Úředníci ministerstva financí zřejmě zapomněli i na slib, který vláda dala na svém výjezdním zasedání v Jeseníku, pomoci hospodářsky a sociálně postiženým územím, na které chceme cílit již schválené programy. Okamžitě jsem kontaktoval ministerstvo financí se žádostí o vysvětlení,“ ozřejmil svůj postoj.

Vlastimil Válek, který má na starosti oblast zdravotnictví, jednu z položek navržených Stanjurou ostře odmítl. Jedná se o změnu, jež se týká automatické valorizace plateb, které za děti, seniory nebo nezaměstnané zajišťuje odvody do systému veřejného zdravotního pojištění, a to prostřednictvím státního rozpočtu. Valorizaci schválila vláda minulý rok. Válek jasně sdělil, že tato záležitost se nebude odkládat ani nedojde k její změně.

Skutečnost, že byla vůbec zmíněna v novém návrhu škrtů, považuje za „nedopatření způsobené horlivým úřednickým perem“. Jedná se o částku 1 900 korun měsíčně. Od příštího roku by se měsíční částka měla změnit podle vývoje reálné mzdy. Ministr zdravotnictví ujistil, že valorizace by měla zůstat ve stejné podobě, v jaké byla uzákoněna.

Další plánované škrty však podpořili někteří Stanjurovi kolegové z ODS. Podle Jana Skopečka se ke změnám konsolidačního balíčku budou přidávat i další škrty a opatření. „Považuji to za logické, že vedle konsolidačního balíčku budou přicházet další návrhy zejména na straně výdajů, jakým způsobem šetřit,“ uvedl pro Seznam Zprávy jeden z hlavních ekonomů strany.

Tagy:
Jan Skopeček Vlastimil Válek Ivan Bartoš Helena Langšádlová Ministerstvo zdravotnictví České republiky konsolidační balíček