Pane poručíku, nekruťte hlavou, vzkázal během vysílání CNN Prima NEWS svému kolegovi z Evropského parlamentu Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL) bývalý člen SPD Hynek Blaško. Politici se neshodli na tom, jak nahlížet na případné zahájení přístupových rozhovorů Evropské unie s Ukrajinou.
„Jezdím na Ukrajinu poměrně často, ta země provedla spoustu reforem a posun tam je. Vzhledem k ruské invazi je obdivuhodné, jak tam rychle postupuje tempo modernizace státní správy. Mezi hlavní faktory (budoucího vstupu do EU) patří ukončení války. Ukrajina také musí mít uznané hranice po celém obvodu. Chtěl bych se dožít dne, kdy vstoupí do EU,“ řekl Zdechovský ve vysílání CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mír na Ukrajině? Nebudu obchodovat s cizí krví. Když jste mrtví, neubráníte nic, míní Kobza
Ukrajina získala status kandidátské země na členství v EU v roce 2022. Loni dostala od Bruselu sedm doporučení, kterými by se měla řídit, aby se přiblížila vstupu. Prezident Petr Pavel se hodlá zasazovat o zahájení příslušných přístupových rozhovorů ještě do konce letošního roku. Podobně se vyjádřil i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Černobylští psi zažívají explozivní evoluci. Studie ukazuje na vliv radioaktivity i mutací
Kolem radioaktivního černobylského pekla vznikala během posledních několika desítek let doslova psí rajská zahrada. Ačkoli to může mnohé překvapit, právě takové závěry je možné vyčíst ze studie vědců z Jihokarolínské univerzity a amerického Národního ústavu pro výzkum lidského genomu. Zjištění prezentovaná v časopise Science Advances jsou o to pozoruhodnější, že se v katastrofou zasažené oblasti daří právě zvířatům, jež měla vlivem domestikace a cíleného křížení o mnoho genů užitečných k přežití ve volné přírodě přijít. Pro účely svého zkoumání vědci vyhodnocovali DNA celkem 302 divokých psů nalezených v okolí černobylské vyloučené zóny (CEZ).
Přístup Hradu i české vlády však kritizují někteří zástupci opozice. Například poslanec Jiří Kobza (SPD) v nedělní Partii na CNN Prima NEWS uvedl, že si Ukrajinu v EU představit nedovede, jelikož jde o zemi „zmítanou občanskou válkou“. Podivným označením ruské invaze Lipavského zrovna nepotěšil. Podobně jako Kobza se o válce na Ukrajině vyjadřoval ve vysílání CNN Prima NEWS také europoslanec a bývalý člen SPD Hynek Blaško.
„Po začátku agrese, jak to nazýváte, se neustále skloňovalo, že pokud Rusové neuvolní přístavy a nebudou moci z (ukrajinských) přístavů vyplout lodě s obilím, tak Afrika zemře hlady. Rok se s rokem sešel a ukrajinské obilí se objevilo na evropském trhu. Domnívám se, že tomu tak být nemělo. De facto to likviduje domácí zemědělství a produkci obilovin. Bylo by potřeba – stejně jako to udělaly další země – zapečetit kamiony a umožnit tranzit přes naši zemi, aby se obilí dostalo tam, kam bylo původně směřováno,“ prohlásil Blaško.
Zdechovský během jeho řeči často kroutil hlavou. „Pane Zdechovský, pane poručíku, nekruťte hlavou,“ vyzval jej Blaško. Tomáš Zdechovský je členem aktivních záloh ozbrojených sil ČR a má skutečně hodnost poručíka. Hynek Blaško je generálem Armády ČR v záloze. Jejich postoj k ruské invazi je nicméně zcela odlišný.